Evlilikten neden korkuyoruz

Evlilikten neden korkuyoruz

Sevdiği insan ile evlenmek mutlu bir yuva kurmak herkesin hayalidir. Peki ya evlendikten sonra her şey yolunda gitmezse? Ya hayalinizde ki evlilik olmazsa? Bütün bu sorular sizi evlilikten uzaklaştırıyor mu? O halde uzmanlara kulak verin. İşte uzmanların araştırma sonuçları.

– Evlilik korkusu günümüz insanlarında görülen bir problem. Eskiden bu problem ile pek karşılaşılmazdı. Günümüzde insanları ekonomik ferahlıkları ve yalnız yaşama alışkanlıkları onları evlilikten uzaklaştıran başlıca etkenlerden. Etraflarında ki çabuk biten evliliklerde insanları evliliklerden uzaklaştırıyor.

– Bir kişinin evlenmesi için önce kendi başına bir birey olması gerekiyor. Çünkü halen kendi ayakları üzerinde duramayan, ailesinden kopamamış kişiler kendi evliliklerinin de kısa süreli olmasına neden olurlar.

– Çevremizde birçok çifte evli olmadıkları halde yıllardır aynı evde yaşıyorlardır fakat evlenmekten korkuyorlardır. Çünkü nikâhın bağlayıcı bir yönü vardır. Bu yüzden kişiler evliliğin getireceği sorumluluklardan korkarlar.

– Kadınlar erkeklerin kendilerinden bekledikleri sorumlulukları yerine getirememekten korkarken, erkeklerde karısının ve çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamamaktan, onlara iyi bir hayat sunamamaktan korkar.

– Birçok erkekte evlilikten kaçmak için cinsel yetersizliğin arkasına saklanır. Bunların bir kısmı gerçek olsa da çoğu zaman bahanedir. Erkekler bu tip bahanelerin arkasına saklanmaktan çok hoşlanırlar. Ayrıca bu his genellikle psikolojiktir.

– Sevgiliniz ile evlenmek istiyorsunuz ama evlilik korkunuzu yenemiyorsanız çift terapilerine gidebilir, psikolojik destek alabilirsiniz.

– Evliliği dünyanın sonu gibi değil, mutlu bir hayatın başlangıcı olarak görmeye çalışın.