Eylül ayı alerji mevsimi

Eylül ayı alerji mevsimi

Okulların açıldığı eylül ayının alerjik hastalıklar açısından riskli olacak bir dönem olduğu bildirildi.

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla astım ve alerjik hastalığı olan çocukların çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Okulların başlangıcı havaların soğuduğu mevsimlere rastlıyor.

Astım ve alerjik nezlenin en yaygın görülen nedeni ev tozu akarcıkları. Bu tozlara karşı alerjisi olan çocuklarda, havaların soğumaya başlaması ve ders çalışmak için evde kalım süresinin artması gibi nedenler şikayetlerin şiddetle artmasına neden olabilir. Ev tozu böcekleri de denilen bu böcekler, daha çok yünlü eşyaların içinde yaşıyorlar ve deri döküntüleri ile besleniyorlar. Bunun birlikte çayır polenleri de eylül ayının sonlarına kadar havada asılı bulunduğundan hastaların şikayetlerinin devam etmesine neden olabilir.

Sınıflar alerji ve astım atakları için birçok unsuru barındırır.

Sınıflarda çok fazla sayıda öğrencinin birlikte olması hava kirliliğine neden olabilir, hava kirliliği de astımı ve alerjisi olan çocuklarda nefes darlığına yol açabilir. Soğuk havalar nedeniyle gribal enfeksiyonlar artış gösterebilir. Enfeksiyonlar çok çabuk yayıldığından bir çocukta olan enfeksiyon aynı ortamdaki bütün çocukları etkiler ve çocukların şikayetlerinin artmasına neden olabilir. Yazdan kalan giyim alışkanlıkları değiştirilmeli ve enfeksiyonların önlenmesi gerekir.

 ”ÇOCUKLARIN ÇEVRESİNDEKİ HERKES BİLİNÇLİ OLMALIDIR”

Çocuklarında bu tür hastalığı bulunan anne babaların, okul yönetiminin ve öğretmenlerin daha duyarlı davranmaları gerekir.

Öncelikle anne babalar, okul yönetimi ve öğretmenler dayanışma ve birlik içerisinde olmalıdır. Astım ve alerji olan çocuklarla ilgili öğretmenler iyi bilgilendirilerek çocuğun kullandığı ilaçlar hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olunmalıdır. Çocuğa ani ataklar halinde kullanımı son derece kolay olan nefes darlığı önleyici ilaçlar verilmelidir. Bu ilaçlarla kısa sürede atak kontrol altına alınabildiği gibi hastayı takip eden doktorla her zaman ilişki içinde olunması bu hastalıkların takip ve tedavisinin baş şartıdır.

Çocuklar spor için teşvik edilmelidir. Eğer hasta spor yaptığı zaman öksürüyor ve nefes darlığı çekiyorsa tedavisi yetersiz demektir. Hatta ilaçlarını düzenli ve yeterli aldığında spor dahil her türlü faaliyeti yapabilir, normal  yaşayabilir. Hastalığın aktif dönemlerinde ve enfeksiyon durumlarında spor yasaklanmalıdır.

Okulların altyapıları da önemlidir. Okulların altyapısıyla ilgili gerekli bakımlar her sene düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Okullarda boya badana işlerinde su bazlı boyalar kullanılmalı ve bu tür işlemler okulların açılmasından en az 2 hafta önce bitirilmeli. Çünkü boya kokuları astımlı hastanın nöbet geçirmesine neden olabilir. Yerler asla halıyla kaplanmamalıdır. Sınıfların havalandırılması ihmal edilmemeli, içeriye temiz hava alınması sağlanmalıdır.

Astım ve alerjisi olan çocuklara da grip aşısı yapılabilir. Grip aşısı için de en uygun zaman eylül kasım arasıdır.