Fibrokistik meme hastalığı – memede kistik yapılar

Fibrokistik meme hastalığı – memede kistik yapılar

Fibrokistlerin kesin olarak tam oluşum nedenleri bilinmemektedir. Fakat oluşumda, yumurtalıklardan salınan östrojen ve progesteron hormonunun etkisi olduğu düşünülmektedir.

Kafein içeren içecek ve gıdaların bu değişimde rolü olabileceği sanılmaktadır. Bu kitleler genelde vücuttaki hormon değişikliklerine duyarlı olmakla beraber adet öncesi ve adet sırasında memedeki bu kitlelerde mutlak ağrı ve duyarlılık artışı görülebilir. Bazen hiç ağrı olmaksızın hasta elle muayenede mutlaka kitleleri fark edebilir.

Tanı genellikle uzman doktor muayenesi ile kolaylıkla konabilir. Tanıyı kesinleştirmek için mamografi ,meme ultrasonu ya da kistlerden parça alınarak sitolojik incelemenin yapılması sonucu konur.

Kistlerin büyümesini ve yeni kistlerin oluşumunu önlemek için D kafein içeren içecek ve gıdalarıdan kesinlikle (kahve, çikolata) uzak durmak gereklidir. Ağrı yakınması için analjezik gibi ilaçlar (ağrı kesici) kullanılabilir. Günde 400-800 IU E vitamini tedavide kesin olarak olumlu sonuçlar vermektedir.

Memede kitle fibrokistik hastalığa bağlı olabileceği gibi kanser de olabilir.

Bu nedenle aşağıdaki durumlarda kesin olarak detaylı araştırma yapmak gereklidir.

  • – Meme muayeneniz 1 yıldan önce yapılmışsa,
  • – Yeni kitle oluşumu fark ettiyseniz,
  • – Diğer memede kitle oluşumu, meme ucunda çekilme, meme başı akıntısı,

Meme hastalıkları içinde beraberinde en sık kitle saptanan hastalık. Fibrokistik meme hastalığıdır ve memede kitlenin en yaygın nedenidir. Fibrokistler, fibröz doku ile sarılı içi su dolu kitlelerdir. Kansere dönüşümleri kesin olarak söz konusu değildir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum