Gebe Kalma Günleri

Gebe Kalma Günleri

Bir kadının hamile kalabilmesi için yumurtalıklarında düzgün bir yumurta oluşması, bu yumurtayı yumurtlaması (ovulasyon) ve yumurtlanarak overlerden (yumurtalıklardan) atılan bu yumurtanın tüpler tarafından yakalanılarak tüplerde sperm ile döllenmesi gereklidir.

Kadının adet döngüsü; bir adetin ilk günü ile sonraki adetin ilk günü arasındaki süre kadın adet döngüsüdür (çoğu kadında bu süre 28 gündür).

Bu süre hesaplandıktan sonra bulunan rakamdan 14. gün çıkarılır ve bu şekilde ortaya çıkan rakam bize adetin birinci gününden itibaren hesaplanmak şartı ile yumurtlamanın olacağı tarihi gösterir.

Kadının en fertil (gebeliğe en elverişli-doğurgan) günleri yumurtlamanın olduğu gün ve bundan önceki 3. gündür. Gebe kalma olasılığını hesaplarken spermlerin 3. gün süreyle canlı kalabildiklerini ve yumurtanın da 24. saat canlılığını koruduğunu kesinlikle unutmamak gereklidir. Bunun için, “emin günleri” hesaplamak amacıyla, spermlerin canlı kaldıkları süreyi yumurtlama periyodunun ilk kısmına, yumurtanın canlı kalacağı günü ise yumurtlama periyodunun son kısmına eklemek gerekir. Buna göre 30. günlük periyotta emin devre ilk yarıda 11. güne kadar devam eder. 2’inci yarıda ise emin devre 21. gün başlar.

Bu sayıların akılda kalması oldukça kolaydır. Çünkü her 2. günde de 1. sayısı vardır. Bu kural her türlü adet periyotlarına uygulanır.

Örnek; 32. günlük periyotta emin günler 1’inci devrede 13. güne kadar devam eder ve 2’inci yarının 23. gününde yeniden başlar. 28 günlük periyotta bu sayılar 9. ve 19. günlerdir. Böylece kadının kendi döllenme tehlikesi olmayan günlerini hesaplaması oldukça kolaylaşır.

Diğer bir emin devre tespit şekli de bazal ısı olarak adlandırılan vücut sıcaklığının ölçülmesidir. Her sabah, yataktan kalkmadan belirli bir zamanda ağızdan dereceyle vücut ısısı ölçülür ise (en iyisi 6,30 ile 7,30 arası), adet periyodu içinde vücut ısısının farklılık gösterdiği net bir şekilde anlaşılır.

Yumurtlama günü esas olmak sureti ile ısı bir süre azdır, bir süre fazlalaşır. ısı, yumurtlama gününe kadar 36,7 derecenin altındadır ve yumutlama’nın olduğu günün ertesi sabahı 36,7 santigradın üzerine çıkar.

Böylece kadın her sabah döllenme tehlikesi olan devreye kadar vücut ısısını ölçer. Bir sabah ısının 36,7 santigradın üstüne çıktığını görecektir. O zaman yumurtlama olayının oluştuğunu mutlaka anlamalıdır.

İşi güvenceye almak için, kadın ertesi sabah vücut ısısını bir kez daha ölçebilir, ısı 36,7 santigradın üzerinde kalır ise, gelecek yumurtlamaya kadar gebe kalmak korkusu olmadan ilişkide bulunabilir. Bu şekilde 2’inci yarının emin günleri artırılmış olur. Oysa ki basit hesapla bu süre daha az olacaktır. Ayrıca böylelikle kadın gelecek kanama gününü de mutlaka ve kesinlikle hesaplayabilir.

Kadın teorik olarak adet döngüsünün her gününde mutlaka gebe kalabilir. Adet görülen günlerde ve adetten hemen birkaç gün öncesindeki günlerde gebe kalma olasılığı çok daha düşük olmakla beraber bu olasılık hiçbir zaman ve kesinlikle sıfır değildir. Takvim yöntemi kullanılacaksa mutlaka bu gerçek gözönünde bulundurulmalı ve adet gecikmesi olduğunda kesinlikle gebelik olasılığı araştırılmalıdır.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum