Gebelik (Hamilelik) Nasıl Oluşur?

Gebelik (Hamilelik) Nasıl Oluşur?

Gebelik (Hamilelik) Nedir? Ve Nasıl Oluşur?

Gebelik (Hamilelik) Nedir?dollenme

Gebelik, Kadın üreme hücresi olan yumurta ile, Erkek üremi hücresi olan spermin Kadın üreme organlarının bir parçası olan kanallarda karşılaşarak, spermin yumurtayı döllemesi sonucu, canlının yani bebeğin oluşmasıdır. Sağ taraftaki temsili resim üzerinde, yumurtanın yumurtanın üzerine de bulunan spermleri görüyoruz.

Gebelik (Hamilelik), çok normal bir fizyolojik olaydır. Ancak, Gebelik oluşmasında ve olayında hemen hemen bütün vücut sistemi bundan oldukça etkilenir. Bu nedenle; gebelikte izlemenin, yani Doğum Öncesi bakımın önemi oldukça büyüktür.

Gebeliğin (Hamileliğin) Oluşumu

Gebe Kalmak İçin En Uygun Zaman, iki (2) adet kanamasının ortalarına denk gelen günlerdir. Bu dönemlerde kadının yumurtalıklarından bir tek yumurta atılır ve bu Yumurta Hücresi iki (2) gün yaşar. Bu sebeple, Kadın, iki (2) adet kanamasının yaklaşık olarak ortalarına rastlayan yumurtlama gününün üç (3) gün öncesi ve iki (2) gün sonrasında Gebe kalır.

sperm-yumurta

Cinsel İlişki sırasında kadının haznesine sperm bırakan Erkek, Tohum Hücreleri (Spermler), hazneden rahim içine doğru harekete geçerler. Kadının yumurtasıyla tüplerde karşılaşırlar. Sadece içlerinden bir tanesi yumurtayı dölleyebilir. Erkek Tohum hücrelerinin (Spermlerin), Kadın vücudunda yaşama süresi ortalama üç (3) gün olduğundan bu süre içerisinde bir daha Cinsel İlişki olmasa da yumurta döllenir.

Döllenmiş Yumurta değişime uğramaya başlar ve tüplerde ilerleyerek ortalama beş (5) veya altı (6) gün içerisinde, rahim içerisine gelir ve rahmin kalınlaşmış olan iç tabakasına yerleşir. Bu aşamadan sonra tabakaya gömülerek gelişimini sürdürür.

dollenme

Yumurtanın döllenmesi ve rahim içine yerleşmesi, adet dönemini durdurur. (Adet Görmeyi Durdurur) Gebelik ile ilgili değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Rahim yumuşar ve giderek büyüme gösterir.