Gebelik testleri

Gebelik testleri

Hamile olup olmadığınızı en erken anlamanın yolu gebelik testi yaptırmaktır.

4. günlük döllenmiş yumurta, insan Koryon Gonadotropini (hCG) olarak adlandırılan bir hormon salgılamaya başlar. Bu hormon vücut suyu sayesinde vücudun dokularına yayılır. Başlangıç olarak kanda bulunabilir, kısa bir süre sonra ise idrarda teşhis edilebilir.

Gebelik testlerinin çoğu, kan örneğinden daha kolay alınan idrar örneği ile yapılır.

hCG’nin varolduğunu saptamak için daha birçok idrar tahlili tipi kullanılır. Çoğu, hCG ile bir hCG antikoru arasındaki bir reaksiyona bağlıdır. İlk reaksiyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek için 2’inci bir reaksiyona ihtiyaç duyulur. Bu genellikle bir renk değişimidir.

Bazı Kadınlar evde yapılan Gebelik testlerini tercih edip, kullanmaktadırlar. Bu test paketleri çoğu eczaneden rahatlıkla alınabilir. Çoğu test tübünde idrarla karıştırılan bir solüsyon içerir. Belirli bir süre teste göre değişmek üzere birkaç dakikadan birkaç saate kadar geçtikten daha sonra, hamileyseniz koyu bir halka oluşur. Bazı markalarda, bir renk değişimi gebeliği belirtir.

Gebelik testini evde uygulamaya karar verdiyseniz, talimatları mutlaka dikkatle izleyin. Ayrıca ister evde ister laborutuvarda yapılsın, günün ilk idrarını kullanırsanız Gebelik Testi çok daha doğru olur ve doğru sonuçlar elde edebilirsiniz.

İdrar testlerinin doğruluğu:

Doğrulukları, karmaşık olabilecek talimatları ne kadar iyi izlediğinize çok bağlıdır. İlk kez kullananların veya deneyimsiz kullanıcıların doğru bir test sonucuna ulaşmaları çok daha küçük bir olasılıktır. Ayrıca hiçbir test kusursuz değildir. Ayrıca Gebelik Testleri, özellikle gebeliğin ilk günlerinde uygulandıklarında, Hamile olduğunuz halde, hamile kalmadığınızı, olmadığınızı gösterebilirler. Bunun nedeni, gebeliğin ilk dönemlerinde hCG düzeylerinin çok düşük olması ve teşhis edilememesidir. Bu nedenle, herhangi bir Gebelik testi’nin negatif sonuçları, pozitif bir sonuçtan çok daha az güvenilirdir.

Evde yapılan gebelik testleri tarama testleri olarak kabul edilmelidir. Test sonucu negatifse ancak Gebelik Belirtileri gösteriyorsanız, mutlaka uzman doktorunuza başvurun. Sonuç pozitif ise onaylaması ve Doğum Öncesi bakım için uzman doktorunuza başvurun.

Hamileyseniz ve adetiniz dört (4). ila yedi (7). gün geciktiyse, bir klinikte veya uzman doktorunuzun muayenesinde yapılan idrar testinin sonuçları 4’te, 3. oranında pozitiftir. Adetiniz iki (2) hafta geciktiyse, doğruluk oranı %100’e yaklaşır. Evde yapılan gebelik testlerinin sonuçları, adetin gecikmesinden on (10). gün sonra yapıldıklarında %95 oranında doğrudur.

İdrara dayalı Gebelik Testleri en sık olarak kullanılmaktadır, ancak bazı durumlarda, daha kesin olduğu ve hamileliği daha erken teşhis edebildiği için kan testi de uygulanabilir. Dış gebelik yumurtanın fallop tüpünde veya rahim dışında bir yerde gelişmeye başladığı gebelik durumunda, idrara dayalı Gebelik testlerinin negatif sonuçlarına karşın, kadında tüm gebelik belirtileri görülebilir. Bunun sebebi, yumurta rahimde olmadığı zaman HCG düzeylerinin çok yüksek olmamasıdır. Ancak kan testi çok daha hassastır ve gebeliği kesinlikle teşhis edebilir. Dış gebelik potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olduğundan dolayı, bu bilgi annenin hayatının kurtulmasına yardımcı olabilir.

Op. Dr. Mustafa Nuri ALİHANOĞLU

Kadın Hastalıkları ve Doğum