Gebelik ve Cilt Problemleri

Gebelik ve Cilt Problemleri

Gebelik döneminde hormonal değişiklik, derinin gerilmesi ve ağırlık artışı bazı geçici ya da kalıcı değişikliklere neden olur. Bunların bazılarında önlemler alınabilir.

Gebelikte Damar Değişiklikleri, Gebelerde damar genişlemeleri ve dolaşım problemleri çok sık yaşanan sorunlar arasında yerini alır. Hormonlardaki değişime bağlı olarak gelişen değişikliklerin bir kısmı doğumdan sonra geriler.

Gebelikteki damarsal bir takım değişiklikler; Kol, Yüz ve bacaklarda şişlik, kızarıklıklar, sıcak-soğuk duyarlılığının artışı, kılcal damarlarda ve varislerde artış, hemoroidlerin ortaya çıkması, diş eti kanamalarına da yol açan diş etindeki kızarıklık ve belirginleşmeler, çeşitli yerlerdeki bölgesel morarmalar, damarlarda iltihap ve tıkanma şikayetleri (tromboflebit ya da derin ven trombozu) olabilir. Bu şikayetlerin bir kısmı tamamen sorunsuz görülürken, derin ven trombozu gibi bazı durumlara son derece ciddi sorunlar eşlik edebilir.

Gebelikteki varisler geniş ya da kılcal varis şeklinde olabilir. Gebeliğe bağlı geniş varisler karın bölgesi, bacaklar ve hatta genital bölgede görülebilir. Kılcal varisler ise morumsu ya da kırmızımsı “örümcek ağı” görünümünde vucudun belli dölgelerinde görülebilir.

Hormonal etkiye bağlı bu değişiklikler Gebelik boyunca devam edip gebelikten sonra genelde gerilemesine rağmen doğumdan sonra bir miktar kalıcı da olabilir. Kılcal varis tedavisinde en etkili yöntemlerden birisi Doğum sonrasında uygulanan “Lazer” ile bu ince damarların koagüle edilmesi yani yakılmasıdır.

Gebelite Cilt Çatlamaları

Hormonal değişikliklere ve derideki gerilmeye bağlı olarak Meme, Karın, Kalça bölgesinde çatlamalar görülebilir. Çatlaklar erken dönemde Mor, Pembe renkliyken zaman içerisinde ise beyaz renge döner. Doğumdan sonraki erken dönemde yapılan “karboksiterapi” çatlamaların tedavilerinde oldukça önemli yararlar sağlar.

Yine Gebelik süresince uzman doktorunuzun önerdiği bir takım kremleri kullanmanız Gebelik süresince oluşabilecek çatlamalarınızı en aza indirecektir.

Gebelikte Yağ ve Ter bezlerinin Çalışmalarındaki Değişiklikler

Bunlara bağlı olarak bazı egzemalarda, terlemede artış tespşt edilebilir. Gebeliğin erken döneminde “akne” şikayeti oluşabilir. Ciltte yağlanma oldukça sık bir bulgudur.

Saç ve Tırnak Değişiklikleri

Gebelik ve Doğum Sonrası döneminde Saç ve Vücut kılların miktarında değişiklikler meydana gelebilir. Genel olarak vücutta özellikle karın bölgesi ve basenlerde tüylenme artışı görülürken, saçlarda gürleşecektir.

Bu hormonal etkiye bağlı durumlar doğumdan sonraki lohusalık döneminde ortadan kalkar ve sonradan çıkan bu tüyler dökülür. Hatta bu dönemdeki saçın yoğun olarak dökülmesi de oldukça gereksiz endişeler yaratabilir. Bazen tırnaklarda da şekil değişiklikleri görülebilir.

Ciltteki Renk Değişiklikleri

Hormonlardaki değişiklikler ile birlikte, cilt renginde koyuluk ve yüzde lekeler görülür. En çok pigmentasyon artışı (renkteki koyulaşma) Koltuk Altı, Meme Başı, Genital bölgede görülür. Ayrıca benlerde ve çillerde de koyulaşma görülür.

GEBELİK DÖNEMİNDE SEYRİ DEĞİŞEN DERİ HASTALIKLARI

Gebelikte bir takım cilt hastalıkları çok daha aktif olarak seyredebilir.

Bunlar:

Atopik dermatit.

Ürtiker.

Sedef hastalığı. (Psöriasis)

Enfeksiyon hastalıkları. (bağışıklık sistemindeki değişiklikler özellikle bazı mantar ve virüs haslıklarının şiddetinde artışa neden olur)

Bağ dokusu hastalıkları.

Metabolik hastalıklar.

Deri tümörleridir.

GEBELİĞİN SEYRİNDE GÖRÜLEN DERİ HASTALIKLARI

Gebelik dermatozları dediğimiz bir çeşit kaşıntılı deri döküntülerinin olduğu hastalıklardır. Çoğunlukla iyi seyirlidir doğumu izleyen günlerde kendiliğinden kaybolur fakat nadir görülen bazı tiplerine iç organlardaki sorunlar eşlik eder Bebek ve Anne için problem oluşturabilir. Bunların ayırımı için bazı testlerin yapılması gerekir.

Gebelik dermatozlarının sonraki gebeliklerde de tekrarlama ihtimali oldukça yüksektir.

  • Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
  • Kadın Hastalıkları ve Doğum