Gebelik ve Hemoroid

Gebelik ve Hemoroid

Gebelikte yaşanan hormonal ve anatomik değişiklikler sonucunda daha önceden varolan hemoroidler daha belirgin olabilmekte ya da yeni gelişebilmektedir.

Yarattığı şikayetler sebebi ise gebe kadınlara oldukça zor günler yaşatabilmektedir. Gebelikte yaklaşık olarak ortalama yüzde 10. ila yüzde 40. oranında görülen kabızlık da bu şikayetleri oldukça fazla arttırmaktadır. Gebeliğin her döneminde görülebilse de 3. trimestrde çok daha sık görülür.

Gebelikte artan kan hacmi nedeni ile özellikle vücudun alt kısmında toplardamar içi basınç artacaktır. Rahimin büyümesiyle ana toplar damarlara baskı oluşmakta ve bu bölgedeki basınç daha da artmakta ve bu nedenle akım çok daha yavaşlamaktadır. Progesteronun damar düz kaslarını gevşetici etkisi de eklenince varisleşme çok daha kolaylaşacaktır. Sonuçta hemoroidler belirginleşir, bacaklarda varisler oluşabilir.

Kabızlık neden olduğu ıkınma ile hemoroid şikayetlerini daha da çok arttırmaktadır. Bu nedenle gebeler özellikle lifli gıdalarla beslenmeli, örnek; kepekli ekmek tüketmeli ve mutlaka bol sıvı ve sıvı gıdalar alınmalıdır. Öncelikle doğal metodlar tercih edilmeli mecbur kalınır ise ilaç tedavisi ile dışkı yumuşatılmalıdır. Ayrıca dışarı çıkmış pakeler yani hemoroid memeleri parmakla içeri zorlamadan itirilmelidir. Ayrıca sıcak su oturma banyoları da belirtilerin hafiflemesine oldukça yardımcı olurlar.

Gebelikte öncelikle makata uygulanacak olan kremler, fitiller ve sıcak su oturma banyolarından oluşan lokal tedavi uygulanır. Gebelikden sonra hemoroidlerde çok önemli derecede gerileme görüldüğünden dolayı, gebelik sırasında cerrahi en son tercihtir.

Op. Dr. İlker ABCI

Genel Cerrah