Gebelikte Aşılar

Gebelikte Aşılar

Gebelikte Aşılar 

Gebelik Süreci oldukça uzun bir süreçtir. Bu süreyi sağlıklı bir şekilde tamamlayarak sağlıklı bir Bebek dünyaya getirmek içinde önlenebilir enfeksiyon hastalıklarından bir kısmından gebelikte bir kısmından ise, Gebelik Öncesi aşılanarak kurtulabilirsiniz.

GEBELİKTE AŞILAR NEDEN ÖNEMLİDİR?

  • Öncelikle bebeğin Anne karnında gelişmekte iken anomali oluşturacak (teratojenik konjenital enfeksiyonlar) enfeksiyon geçirmesini önlemek.
  • Bebeğin doğduktan sonra ki dönemde enfeksiyon geçirmesini önlemek.
  • Bebeği erken doğumuna yol açacak enfeksiyonlardan korumak için gebelikte aşı yapılması oldukça önemlidir.

Gebelik döneminde uygulanacak aşının hem Anne hem de Anne karnındaki Bebek için güvenilir olması gerekir. Çünkü aşıdan sonraki dönemde antikorlar anneden bebeğe geçerler.

Zaten aşı yaptırarak hem Anne karnında iken hem de doğumdan sonraki süt çocuğu döneminde bebeğinizi korumuş olursunuz.

GEBE KALMADAN ÖNCE MUTLAKA YAPILMASI GEREK AŞILAR:

Eğer Gebe kalmayı düşünüyorsanız Gebe kalmadan önce mutlaka kızamıkçık, kızamık, suçiçeği, kabakulak geçirip geçirmediğinizi kontrol ettirmeniz gerekir. Çünkü bu hastalıkları Gebe kaldığınızda geçirirseniz eğer kürtaj yaptırmak ya da anomalili Bebek doğurmak önlenemeyecek sonuçlardan olabilir.

Bunun yerine aşısı olan ve aşısı gebelikte katiyen yapılamayan bu hastalıklardan hem kendinizi hem de bebeğinizi Gebelik Öncesi Aşı yaptırarak koruyabilirsiniz.

Aynı zamanda Difteri, Tetanoz ve poliomiyelite karşıda Gebelik Öncesi bağışık olmanız gereklidir.

GEBELİKTE KESİNLİKLE UYGULANMAYAN AŞILAR

Kızamıkçık, Kızamık, Kabakulak, Suçiçeği ve BCG Aşıları Gebelikte Kesinlikle uygulanmaz. Ayrıca canlı aşı denilen bu aşıları gebelikten en geç bir (1). ila üç (3). ay önce bitirmeniz gerekir.

GEBELİKTE UYGULANAN AŞILAR

Aşılar genel olarak ilk üç (3). ayda uygulanmaz. Tetanoz ve Difteri (Td) ve Grip (influenza) Aşıları gebelikte uygulanabilir. Aşılanmamış gebede Tetanoz aşısını doğumdan altı (6). hafta önce uygulamak gerekir.

GEBELİKTE ÖZEL DURUMLARDA ÖNERİLEN AŞILAR:

Salgın ve seyahat durumlarında riske göre Pnomokok ve Meningokok Aşıları uygulanabilir. Kedi ve Köpek ısırığı olduğunda Kuduz Aşısı yapılabilir. Hepatit B için risk durumu varsa Hepatit B Aşısı yapılabilir. Hepatit A salgını varsa eğer yine Gebelik te uzman doktorunuzun önerisi ile yaptırabilirsiniz. Sarıhumma, Polivirus ve Hib aşılarlıda duruma göre uygulanabilen aşılar arasındadır.

  • Uzm. Dr. Rezan HARMAN
  • Enfeksiyon Hastalıkları
  • Gaziantep Özel Sanko Hastanesi İncilipınar Mah.
  • Ali Fuat Cebesoy Bulvarı No:45
  • 27090 Şehitkamil/GAZİANTEP şehit kamil-GAZIANTEP
  • 0.342.211 50 00
  • drrezzanharman@blogcu.com