GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) KULLANILAN İLAÇLAR VE VİTAMİNLER

GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) KULLANILAN İLAÇLAR VE VİTAMİNLER

Gebelik sırasında anne adayının hiçbir şikayeti olmasa bile rutin olarak kullanması gereken bazı ilaçlar ve vitaminler vardır.

Ayrıca gebelik sırasında meydana gelen şikayetler, problemler, sorunlar ve bazı hastalıklar karşısında gerektiğinde kullanılan bazı ilaçlar vardır. Normal insanlarda kullanılan her ilaç gebelikte rahatlıkla kullanılamaz çünkü ilaçların da çoğu plasentadan bebeğe geçerek bebeğe zarar verebilirler, bazı ilaçlar ise bebeğe geçmez ya da geçse bile kesinlikle zarar vermez hatta oldukça faydalı olabilir. Bu nedenle gebelikte vitaminler dahil en basit ilaç bile uzman doktora danışmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Gebelikte kullanılan vitaminler:

Gebelikte mutlaka kullanılması gereken vitamin FOLİK ASİT tir. Hatta en doğru ve faydalı olanı folik asiti gebelik başladıktan sonra değil de gebe kalmadan önce, yani gebelik planları yapılırken kullanılmaya başlanmalıdır. Gebe kalmadan yaklaşık olarak ortalama en az 3. ay önce folik asit kullanılması ve gebelik oluştuktan sonra 3. ay bitene kadar devam edilmesi son derece önerilir. Bu nedenle gebelik planlayan kişinin henüz gebe kalmadan folik asit almaya başlaması gerekir. Folik asit bebekte nöral tüp defekti olarak adlandırılan anomalinin önlenmesi içindir. Normalde günde 0.4 mg (400 mcg) folik asit yeterli iken daha önce nöral tüp defektli bebek doğuran ve büyük risk grubunda olan kişiler için (epilepsi ilacı kullananlar, insülin kullanan diabetikler) bu doz 4. mg (4000 mcg) olmalıdır. Folik asit kullanılmasının arada 1. ile 2. gün unutulması durumda her hangi bir sakınca kesinlikle olmaz yine de düzenli hergün alınması önerilir.

Folik asit dışındaki vitaminler ve MULTİVİTAMİN preperatları gebelikte kullanılması şart olmayan ilaçlardır. Bu ilaçlar piyasada yaygın olarak bulunur ve gebelikte kullanılmaları açısından yaygın tatıtımları yapılır. Fakat bu multivitamin ilaçlarının annede ciddi beslenme bozukluğu olmadıkça kullanılmaları kesinlikle şart değildir ve faydaları gösterilmemiştir. Kullanılmalarında kesin olarak bir sakınca bulunmaz. Ancak bu vitaminlerin günde birden fazla alınması son derece sakıncalı olabilir bu yüzden uzman doktorunuzun önerdiğinden fazla almamalısınız çünkü bazı vitaminlerin fazlası da bebeğe zarar verebilmektedir. Örnek; A vitamini. Bu nedenle gebeler için üretilen vitamin ilaçlarında A vitamini gibi vitaminler düşük dozlarda bulunur. Bu vitamin ilaçları bazen mide rahatsızlığına neden olabilmektedirler.

Diğer ilaçlar:

DEMİR (KAN) İLAÇLARININ gebelik boyunca kansızlık olmasa dahi mutlaka doğuma kadar kullanılmaları kesinlikle önerilmektedir. Gebelik kansızlığa yatkınlık yaratan bir durumdur ve ayrıca doğum sırasında da kan kaybı yaşanmaktadır. Demir preperatları bu kansızlığı önler.

Bunlar dışında gebelikte sık kullanılan ilaçlardan bir grup da MAGNEZYUM ve KALSİYUM preperatlarıdır. Bu ilaçların gebelik sırasında kullanılması kesin olarak şart değildir fakat kullanılmasında bir sakınca da kesin olarak yoktur. Her gebede rutin olarak kullanılması önerilen ilaçlardan değillerdir. Genellikle hafif kasılmalar ve kramplar olduğunda tercih edilirler.

Gebelikte sık kullanılan ilaçlardan PROGESTERON hormonu içeren ilaçlar da kesinlikle her gebede rutin olarak kullanılması önerilen ilaçlar değillerdir. Fakat kanama, düşük tehlikesi gibi uzman doktorun uygun gördüğü durumlarda kullanılır ve tercih edilir. Düşükleri önleme konusunda bile kesinlikle etkisi net kanıtlanmış ilaçlar değillerdir.

Gebelikte AĞRI KESİCİLER rahatlıkla kullanılabilen bir ilaç grubu değildir. Genellikle ve zorunlu kalmadıkça parasetamol türevleri dışında ağrı kesiciler kesinlikle gebelikte kullanılmaz. Fetus üzerinde çoğunluğunun potansiyel zararlı etkileri vardır. Bu nedenle gebelikte kesinlikle uzman doktorunuza danışmadan hiçbir ağrı kesici ilaç kullanmayınız.

Bunların dışında gebelikte bulantı, kusma şikayetleri sık görüldüğü için bunlara yönelik ilaçlar gerekirse doktor tarafından reçete edilir. Gebelikte sık görülen bir durum olan idrar yolu enfeksiyonu da bazı durumlarda ilaç gerektirebilmektedir. Annenin guatr, hipertansiyon, diabet, astım, migren vs… gibi hastalıkları var ise bunlara yönelik ilaçlar kesinlikle konunun uzmanı doktorlar tarafından önerilerek kullanılır. Bu ilaçlar gebeliğe zararı olmayan ya da en az zararı olabilecek ilaçlardan seçilir.