Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Sık Görülür ?

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Sık Görülür ?

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Sık Görülür ?

Gebelik döneminizde Gebe olmadığınız döneme göre enfeksiyon gelişme ihtimali oldukça fazladır. Çünkü Gebelik Süreci aslında sizin vücut direncinizi normale göre zayıflatan bir süreçtir.

Gebelikte en sık görülen enfeksiyonlar da üriner sistem (idrar yolu) enfeksiyonlarıdır. İdrar yolu iltahaplanması basit sistitten çok daha da ciddi bir durum olan böbrek iltihabına kadar ilerleyebilir.

Bu demek oluyor ki; Gebelik döneminizde gelişen Enfeksiyonlar normale göre çok daha hızlı ilerleyip çok daha ciddi sorunlar yaratabilir. Bu nedenle Enfeksiyonlar hem sizin hem de bebeğinizin Sağlıklı gelişimine devam edebilmesi için en güvenli Antibiyotik seçimi yapılarak hemen tedavi edilmelidir.

NEDEN GEBELİKTE İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI ÇOK GÖRÜLÜR?

Öncelikle gebeliğinizin 7. haftasında idrar yollarınızda farklılıklar oluşmaya başlar ve bu süreç doğuma kadar devam eder. Bunun nedenlerini sıralayacak olursak;

  1. Gebelik döneminde artan progesteron adı verilen hormonun idrar yollarında ve idrar kesesin de normalde olması gereken hareketi yavaşlatarak idrar akışının azalması ve idrarın birikmesi, normale göre idrar kesesinde biriken ve bekleyen idrar miktarının artması (idrar keseniz Gebelik süresince büyüyerek Gebelik sonunda kapasitesi iki (2). katına çıkar. Bu değişiklik doğumdan bir (1). ay sonra yüzde 66 ve iki (2). ay sonra yüzde 100 düzelerek eski halini alır.)

  2. Bebeğin içinde gelişimini tamamladığı Uterusun büyüyerek yine idrar yollarına dıştan basıkı yapması ve idrar akımını engellemesi, idrarın normalde daha asidik olması gerekirken daha bazik olması ve bakterilerin yaşamasının kolaylaşması, böbreklerin büyüyerek işlevini tam yapamaması, idrarda normalde olmaması gereken şeker ve proteinin Gebelik döneminde idrarda bulunabilmesi ve yine bununda bakterilerin beslenmesi ve çoğalması için uygun bir ortam olması sayılabilir.

  3. Bununla beraber hem tüm antibiyotiklerin kullanılamıyor olması hem de Gebe olmayan kişilere göre gebelerde ki etkinliğinin azalması nedeni ile tedaviler daha güç hale gelmektedir. Gebelikte en fazla kullandığımız ağızdan Antibiyotik klavulanik /amoksisilin asit denilen Beta Laktam grubunda olan antibiyotiktir. Sistit tedavisinde de güvenle kullanılır ancak tedavi süresi Gebe olmayan kadında üç (3). gün iken gebelerde yedi (7). gündür.

  • Uzm. Dr. Rezan HARMAN
  • Enfeksiyon Hastalıkları
  • Gaziantep Özel Sanko Hastanesi İncilipınar Mah.
  • Ali Fuat Cebesoy Bulvarı No:45
  • 27090 Şehitkamil/GAZİANTEP şehit kamil-GAZIANTEP
  • 0.342.211 50 00
  • drrezzanharman@blogcu.com