Gebelikte Reflü

Gebelikte Reflü

Gebelikte Reflü 

Hamilelikte yaşanan en sık rahatsızlıklardan biri de şüphesiz Reflü. Bu sorunu yaşayan Anne Adayları verdiğimiz önerilerden faydalanabilirler.

Hamilelik süresince Doğum Sonrası, bazı geçici rahatsızlıklar görülür. Bunlardan biri de Gebelik Reflüsü. Tabi Anne adayının hemilelikten önce de böyle bir şikayeti olabilir. Ancak Hamilelik, Reflü için ek bir risk oluşturmaktadır. Ancak gerekli önlemler alındığında Hamilelik Dönemi Reflüsü sandığından çok daha hafif atlatılabilir.

Hem Hamilelik döneminde hem de Doğum sonrasında reflüden kurtulmak için çok kolay uygulanabilir Tedavi Yöntemleri de mevcut. Fakat en önemlisi yeme alışkanlıklarınızda bir takım değişiklikler yapmaktır.

REFLÜ NEDİR?

Asidik madde içeriğinin bir zorlama olmaksızın yemek borusuna geri kaçması Reflü olarak adlandırılır. Reflü aslında oldukça sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Midenin iç yüzeyi gibi asidi dirençli yapısı olmayan yemek borusu, mide içeriği ile karşılaşınca tahriş olur. Temel yakınmalar olan göğüste yanma ve ağza ekşi-acı su gelme hissi ortaya çıkar. Ancak az sayıda insan bu belirtiyle ilgili olarak tıbbi yardım alma ihtiyacı duyar.

Hamilelikte Reflü gelişimini tetikleyecek bir çok neden vardır. Reflü, hamilelerin neredeyse tamamında görülebilir. Hamilelik sonlandıktan sonra Semptomlar gerilediğinden nadiren yemek borusu mukozasına zarar verecek düzeye erişir. Reflü birçok nedene bağlı, ancak ana neden, yemek borusuyla mide arasındaki kapakçık basıncının azalmasıdır.

NASIL OLUŞUR?

Kadın Üreme Hormonları olan Östrojen ve Progesteron, yemek borusunun ucundaki kapakçığın basıncını düşürücü bir etkiye sahiptir. Hamilelikte Reflü görülme nedeni özellikle Hamilelik sırasında artan Progesteron hormonudur. Hamilelik ilerledikçe karın içi basıncın artması ve bunun mide üzerinde oluşturduğu baskı da yakınmaları artırır. Hamilelerin çoğu yakınmalarını ilk ya da 2’inci veya üç (3 ). ayda yaşar. Son üç ayında olan hamilelerin yüzde 80’inde Reflü görülür. Özellikle hamilelikte çok sıkıntı yaratsa da Reflü, Tedavisi olmayan bir hastalık değildir.

TEDAVİSİ

Hamilelikte reflü probleminin Tedavi Yöntemi temelde hayat sitili değişiklikleri ve antiasit olur. Bu antiasitlerin bebeğe bir zararı olmaz. Midenin asit ortamını nötralize eden antiasit ilaçlar ve mide üzerinde ve mide üzerinde bir bariyer oluşturan antiasit kombinasyonu ürünler desemptomların giderilmesinde oldukça faydalı ve bir o kadar da güvenlidir. Hamilelik sırasında ortaya çıkan Reflü, genel olarak hafif seyreder ve Doğum Sonrası yakınmalar kaybolur.

ANNE ADAYINA ÖNERİLER

Hemilelikte Reflü Problemi olan Anne adaylarının az ve sık yemek yemesi, baharatlı yiyeceklerin yenmemesi, diyette yağ içeriğini azaltması, sigarayı bırakması oldukça faydalı olur. Bol sıvı alımının öğün aralarında tüketilmesine özen gösterilmesi gerekir. Böylelikle mide içi basınç çok artmayıp kapakçığa çok daha az basınç yüklenmiş olur. Asitli içecekler, Çikolata, domatesli ürünler reflüyü tetikleyebilir.

  • Op. Dr. Tolga ECEMİŞ
  • Kadın Hastalıkları ve Doğum
  • MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA TÜP BEBEK MERKEZİ
  • Söğütözü Caddesi, 2165 Sokak
  • No:6 Söğütözü 06520 ANKARA (ATO YANI) -ANKARA
  • 0312 292 92 92