Gebelikte Saç Boyama

Gebelikte Saç Boyama

Gebelikte Saç Boyama 

Günümüzde kullanılan saç boyalarının gebelikte fetüs üzerine zararlı etkilerinin olduğunu gösteren kesin kanıtlar yoktur. Buna rağmen Zirai İlaçlar, Sigara, Virusler, Radyasyon, Saç Boyaları gibi birçok etkenin Lösemi insidansını arttırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Bazı saç boyalarında bulunan Kanserojen maddeler Saç köklerinden kemik iliğine ulaşarak burada DNA yapısını bozarak kansere neden olabiliyor.

Çok sık saç boyatan kadınlar Meme Kanseri, Yumurtalık Kanseri, Lenfoma gibi hastalıklara yakalanma riski de oldukça artıyor. Klasikleşmiş bir bilgi olmasına rağmen bu konulada uzmanlar tarafından yapılan çalışmalarda gebelikte ya da Gebe kalmadan önceki ayda herhangi bir saç boyasının sık sık kullanılması bebekte Neuroblastoma olarak adlandırılan tümörün riskini arttırabileceği gösterilmiştir.

Geçici Saç Boyaları, kalıcı olan boyalardan çok daha risklidir. Bu konuda kesin sonuca varabilmek için Saç boyalarının etkisini ortaya koyabilecek daha birçok çalışmalar yapılmasına oldukça ihtiyaç vardır.

  1. Başka bir çalışmada anneler saç boyası gibi güzellik ürünleri kullandıklarında çocukluk çağı Beyin Tümörü riskinde çok küçük bir artış tespit edilmiştir.

  2. Bu çalışmaların ışığı altında kadınların en hassas dönemleri olan Gebelik süresince mümkünse saçlarını boyatmamalarını tavsiye ediyoruz.

Kaynaklar:

McCall EE, olshan AF, Daniels JL. Maternal hairdye use and risk of neuroblastoma in offspring. Cancer Causes Control. 2005 Aug (6/6):743-8.

Efird JT, Holly EA, Cordiers, Filippini G, Mueller BA, Lubin F, Peris, Bonet R, Mc Crediem, Arslan A, Bracci P, Preston-Martin S. Beauty product- related exposures and childhood brain tumors in seven countriesi results from the SEARCH İnternational Brain Tumer study. J Neunooncol. 2005 APR;72 (2): 133-47.

  • Op. Dr. Kutlugül YÜKSEL
  • Kadın Hastalıkları ve Doğum
  • Eskişehir Yolu 9.km, No: 266, TepePrime, C Blok, Kat:3, No:45
  • Çankaya-ANKARA
  • 0312 4258550
  • www.kutlugulyuksel.com.tr