Gebelikte sigara kullanımı

Gebelikte sigara kullanımı

Gebelikte sigara kullanımı  

Sigara hakkında genel bilgiler.

Sigara dumanı içerdiği Nikotin, Zift, Karbon Monoksit, Kurşun, Arsenik, Aseton, Naftalin, DDT ve diğer zehirli birçok maddenin direkt olarak üst solunum yollarına, buradan bronşlara ve akciğerlere ve buradan da kana geçmesi ve tüm organlara yayılmasıyla başta Solunum Sistemi, Kalp ve damarlar olmak üzere vücudun tüm Organ sistemlerine zarar verebilir.

Sigaranın bu zararlı etkileri kısa vadeli ve uzun vadeli olarak ikiye ayrılır.

Kısa vadeli etkiler

Bunlar, Sigara içildiği anda vücuda giren Nikotin ve karbonmonoksitin yarattığı anlık etkilerdir. Nikotin Bronşları kasıcı etkisiyle akciğerlere çok daha az hava girmesine, damarları kasıcı etkisiyle damariçi basıncın yani tansiyonun yükselmesine, kalbe etkisiyle nabzın hızlanmasına neden olur. Karbonmonoksit ise, alyuvarların içinde bulunan Hemoglobin adı verilen Molekülün Oksijen taşımaktan sorumlu bölgelerini işgal ederek kanın Oksijen miktarının azalmasına yolaçar. Bu kısa vadeli etkiler tek bir sigara içilmesinde bile, hatta çok sigara dumanı bulunan ortamlarda Sigara içmeyen kişilerde bile görülen etkilerdir. Normal bir birey bu kısa süreli etkileri kolayca tolere edebilir. Ancak Anne adayının karnındaki bebeğinin de Oksijen ihtiyaçları gözönünde bulundurulursa bir tek sigaranın yarattığı hipoksi (oksijen azlığı) ve Hipertansiyon (tansiyon yüksekliği) bile bebeğe daha az kan ve daha az Oksijen gitmesine neden olabilir. Annenin çektiği tek nefes saniyenin yüzde birinde Bebek kanına karışmaktadır. Bu durumun günde bir paket sigara içen bir Anne adayında 20. kez tekrarlaması, fetusun ilerleyici bir şekilde oksijensiz kalmasına ve olumsuz değişiklikler meydana gelmesine sebep olabilir.

Uzun vadeli etkiler.

Sigara içenlerde uzun vadeli etkiler bir yandan kısa vadeli etkilerin birikici özelliklerine, öte yandan sigaranın içinde bulunan ziftin akciğerlere çökmesine (kronik bronşit gelişimi), sigaranın içerdiği kurşun gibi zehirlerin solunum yolunu döşeyen hücrelerde anormal değişiklikler göstermesine (kanser riskinde artış), toksik maddelerin damarlarda yaptığı hasarlar neticesinde ateroskleroz (damar sertliği) meydana gelmesine (koroner kalp hastalığı riskinde artış), genel olarak Sigara alışkanlığının İştahı Azaltıcı, C vitaminini tüketici etkileri nedeniyle uzun vadede Beslenme Bozukluğu belirtilerinin ortaya çıkmasına bağlı olarak meydana gelir.

Uzun zamandan beri Sigara içen insanlarda akciğerlerin hava taşıma kapasitesi azalmıştır ve en ufak bir zorlamayla Nabızda Artma ve Nefes Darlığı ortaya çıkar. Çok uzun zamandan beri sigara içenlerde Akciğer ve diğer solunum yolu kanserlerine ve hatta mesane gibi diğer organ kanserlerine eğilim artar. Yine bu kişilerde damar sertliğine bağlı koroner Kalp Hastalıkları ve diğer hastalıklara (felç gibi) eğilim artmıştır.

Sigara içme alışkanlığı olan Anne adaylarında çeşitli normaldışı durumların meydana gelme riskinde önemli artış gözlenir.

Bu anne adaylarında:

 • Düşük riski artar.
 • Erken Doğum tehdidi ve Erken Doğum riski artar.
 • Erken membran rüptürü (su kesesinin erken açılması) riski artar.
 • İntrauterin gelişme geriliği, düşük doğum tartılı bebek doğurma riski artar.
 • İnutero mort fetal (bebeğin karında ölmesi) riski artar.
 • Gebelikte kanama riski (özellikle ablatio placenta ve placenta previa adlı iki duruma bağlı) artar.
 • Bebeğin yenidoğan döneminde ölme riski artar.
 • Lohusalıkta süt miktarı azalır.
 • Solunum problemleri nedeniyle doğumun ikinci evresinde etkin ıkınamama ve buna bağlı vakum ve Sezaryan Doğum riski artar.
 • Sütün C vitamini seviyesi ve bebeği besleyici etkileri azalır.
 • Bebeğin yakınında sigara içilmesi bebekte Pnomoni ve Bronşit riskini artırır.

Tüm bu normaldışı durumların sıklığı özellikle günde 20. adet ve daha fazla Sigara içen Anne adaylarında belirgin olarak artmıştır. Ancak “günlük 20”. sayısını kesinlikle bir sınır olarak kabul etmemek gerekir. Sigaranın zararlı etkileri günde bir adet sigaradan itibaren başlamakta ve içilen Sigara sayısı ile doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Burada 20. rakamını almamızın nedeni günlük klinik uygulamalarımızda bu normaldışı durumları yaşayan Anne Adayları arasında günde bir paket veya çok daha fazla Sigara içen Anne adaylarının sayıca fazlalığının dikkatimizi çekecek kadar yüksek olmasıdır.

Sigara alışkanlığı olan anne adaylarına öneriler

Öncelikle unutmamalısınız ki sigarayı gebeliğinizin hangi döneminde bırakırsanız bırakın bundan hem siz hem de bebeğiniz kesinlikle fayda görecektir. “Nasıl olsa olan olmuştur” düşüncesi oldukça hatalıdır.

Sigarayı tümüyle ve gebeliğin planlandığı andan itibaren bırakmak en idealidir, ancak bunun zor olduğu da bir gerçektir. Tümüyle bırakamazsanız, günlük Sigara sayınızı 10’un altına indirin.

Emzirme döneminde ve diğer zamanlarda hiçbir zaman bebeğinizin bulunduğu yerde Sigara içmeyin, eşinizin ve diğerlerinin de içmesine izin vermeyin. Evde Sigara içilmeyen alanlar yaratın.

Sigara içen Anne ve babaların çocuklarının da büyüdüklerinde büyük olasılıkla Sigara içme alışkanlığı edindiklerini unutmayın.

Gebelik ve lohusalık döneminde Sigara içilen yerlerden uzak durun (Pasif sigara içiciliği!)

Unutmayın! Bebeğinize karşı sorumlusunuz. Ben de bu sorumluluğun bir sonucu olarak ister hastanede ister muayenehanem de Sigara içen gebeleri takip etmemekteyim.

Yard. Doç. Dr. İlker GÜNYELİ
Kadın Hastalıkları ve Doğum
www.ilkergunyeli.com