Gebelikte tetanoz aşısı ve yenidoğan tetanozu

Gebelikte tetanoz aşısı ve yenidoğan tetanozu

Tetanozla ilgili ilk hastanın M.Ö 500. yılda görüldüğü bilinmektedir. O tarihten günümüze kadar gelişmekte olan ülkelerde sıkça gözlenen tetanoz özellikle de yeni doğan bebeklerde görüldüğünde önemli bir ölüm sebebidir.

1940’lı yıllarda aşılanmanın başlaması ile hastalık sayısında kesin olarak gözle görülür bir azalma olmuştur. Bununla beraber doğum sırasında hijyenik şartlara uyulması yeni doğanlarda da hastalık sayısının azalmasında önemli bir yer tutmaktadır.

Tetanoz aşısı bulundu evet ancak bu sizi tetanoz olmaktan ömür boyu korumaz. Peki neden? Çünkü çocukluk döneminde zorunlu olan tetanoz aşısının etkisi 10. yıl sonra geçer bu nedenle korumaya devam etmesi için 10. yılda bir tek doz aşı yaptırmanız gerekir. Ancak maalesef çok az kişi bu aşıyı yaptırır.

Tetanoz olan kişiler ya çocukluk döneminde hiç aşılanmamış veya 10. yıl sonra rapel doz olarak adlandırılan aşıyı yaptırmamış kişilerdir.

Ülkemizde uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma toplumda ki kişilerin ortalama yaklaşık olarak yüzde 85’inin tetanoza karşı korunmadığını ortaya çıkarmıştır. Buda demek oluyor ki toplumun çoğu 10. yıl sonra yaptırılması gereken aşıyı hiç yaptırmamış.

Tetanoz aşınız tam değilse tetanoz olmak için çok küçük bir deri yaralanması hatta toplu iğne batması bile oldukça büyük risk taşır. Hatta sanıldığının aksine küçük iğne batması gibi durumlarda tetanoz riski akla gelmediği için aşı ihmal edilmekte ve bu nedenle görülen tetanoz sayıları oldukça artmaktadır.

Bazı durumlarda da risk çok daha fazladır. Bu durumlar yaranın toz – toprakla bulaşmış olması, iltahaplı olması ve yarada çürük olmasıdır. Bunun yanı sıra yanık, diş iltahapları, hayvan ısırıkları, düşük yapmış olmak da tetanoz riski olan diğer durumlardandır.

Tüm bu riskli durumların bilinmesine rağmen tetanoz hastalarının 4’te 1’i gibi oldukça yüksek bir kısmında da kişiler yaralandıklarını maalesef hatırlayamamaktadır. Bu nedenle tetanoz aşınızı ne zaman yaptırdığınızı hatırlamıyorsanız lütfen ve mutlaka yaralanmayı beklemeden bir sağlık kuruluşuna başvurup kesinlikle aşılarınızı tamamlatın.

Tetanoz aşısı

Yeni doğan bebeğe normalde 6. haftadan başlayarak 4. ila 8. hafta ara ile 3. doz, 1. yıl sonra 4’üncü doz ve ilkokula başlarken de 5’inci doz aşı yapılarak çocukluk dönem aşıları tamamlanmış olur. Bundan sonra da 10. yılda 1. tek doz aşı yapılması tetanoza karşı korunmak için oldukça yeterlidir.

Eğer çocukluk döneminizdeki aşınızı hatırlamıyor ya da 10. yıl sonra yapılması gereken tek dozluk aşınızı hiç yaptırmadıysanız o halde kesinlikle hiç aşılanmamış gibi aşı yapılması gerekir. Bu durumda birer ay ara ile 2. doz 1. yıl sonrada 3’üncü doz tetanoz aşısı yapılarak 10. yılda 1. kez de tek doz aşı yaptırılması önerilir. Hamile kalmak istiyorsanız gebe kalmadan önce de kesin olarak tetanoz aşınızı tamamlatın.

Gebelikte tetanoz aşısı

Eğer hamileyseniz ve hamilelikten önce tetanoz aşınızı yaptırmadıysanız ya da aşı durumunuzu hatırlamıyorsanız o halde doğumdan önceki 60. ve 20. günlerde aşılarınızı yaptırmanız kesin olarak gerekir. Böylelikle yeni doğan bebeğinizi kesinlikle tetanoz dan korumuş olursunuz.

Yenidoğan tetanozu

Eğer tetanoza karşı bağışık değilseniz ve gebe iken tetanoz aşısı yaptırmadıysanız o halde yeni doğan bebeğiniz tetanoz için risk altında demektir. Çünkü doğumda bebek kordonu steril olmayan şartlarda kesilir ise, bebeğiniz tetanoz olabilir.

Yeni doğan bebeğinizin tetanoz olduğunu nasıl anlarsınız?

Bu durumda bebeğinizde genel bir zayıflık, düşkünlük, emmek istememe, vücut kaslarında istemsiz kasılmalar görülür. Ölüm olasılığı ise, ortalama yaklaşık olarak yüzde 90’dır.

Uzm. Dr. Rezan HARMAN

Enfeksiyon Hastalıkları