Gebelikte vücut duruşunun ayarlanması

Gebelikte vücut duruşunun ayarlanması

Gebelikte vücut duruşunun ayarlanması 

Gebelikte büyüyen rahim ve memeler, bebeğin beslenmesi amacı ile vücut yağ depolarının artması ve her geçen gün büyüyen Bebek nedeni ile önemli miktarda kilo artışı oluşur.

Buna ek olarak hormonal değişikliklere bağlı olarak eklemler arasındaki bağlar gevşer. Bütün bunlar Anne adayının vücudunda ağırlık merkezinin öne kaymasına neden olur. Bu durum Anne adayında sırt bölgesinde kamburluk oluşması ve karın kaslarında zayıflık gelişmesine, bel bölgesinde var olan kavsin öne doğru artmasına yol açar.

Gebelikte oluşan bu değişiklikler Gebelik ilerledikçe daha da belirginleşecek şekilde Anne adayının gövdesinin öne kaymasını engellemek için vücudunu geriye doğru ve başını da öne doğru eğdiği, omuzların öne düştüğü bir duruş şekline neden olur.

Gebelikte oluşan bu Duruş Bozuklukları Anne adayında, Bel Ağrısı, Sırt Ağrısı, Bel ağrısına eşlik edebilen Uyuşma, Bacakta Ağrı ve karıncalanma hissi oluşturabilir. Gebelerde Kötü Duruş Pozisyonu nedeni ile koldaki sinirlerde de basıya yol açarak elde uyuşmaya yol açabilir. Gebelikte oluşan duruş bozukluklarına bağlı yakınmalar doğumdan sonra geriye döner. Ancak karın kaslarında oluşan zayıflıklar ve Doğum sonrasında oluşan sarkmalar kalıcı olabilir.

Gebelikte uygulanan Egzersiz programında Anne adayına düzgün duruş öğretilmelidir. Düzgün duruş en az çaba ile vücutta en fazla yeterliliği sağlayan pozisyondur. Düzgün Duruş vücudun dengesinin eklemlere binen basıncın az ve organların düzgün çalışmasına engel olmayacak şekilde ayarlandığı duruş şeklidir. Düzgün Duruş şeklinde Anne Adayı yorulmadan gevşek olarak kalabilir. Anne adayının Düzgün Duruş pozisyonunda Omuz, Kulak, Leğen kemiğinin üst çıkıntısı, Ayak Bileği, Diz aynı hizada olmalıdır. Gebelikte Egzersiz Programı planlayan Anne adayının vücut duruş analizinin bir Fizyoterapist tarafından yapılması ve Düzgün Duruşun Anne Adayı tarafından öğrenilmesi oldukça önemlidir.

Anne adayının günlük hayatında düzgün duruş şeklini kullanması oldukça önemlidir. Ancak bunun kadar önemli bir diğer hususta günlük işlerini yaparken, dinlenirken ve uyurken vücut şeklinin nasıl olacağıdır. Anne adayı rahatsız pozisyonlardan kaçınmalıdır. Rahatsızlık oluşturmayacak şekilde günlük aktivitelerini sürdürebilmesi için önerilerimiz şunlar;

  • Uzun süre ayaklarını sarkıtarak oturmak yerine uzun oturmalıdır.
  • Belden düz bir şekilde eğilmek yerine dizleri bükerek eğilmelidir.
  • Uyurken veya Dinlenirken Sol Yana Yatmak, Dizlerin Arasına, Karnın Altına, Başın Altına Yastık koyulmalıdır.
  • Eşya taşırken eşyayı vücuda yakın tutulmalıdır.
  • Artan meme dokusu nedeni ile Sırt ve Bel ağrısına yol açan vücudun öne doğru eğimini azaltmak için elastik ve rahat Sütyen önerilmelidir.
  • Bacaklarında varis bulunan anne adaylarına yatarken ayaklarını yüksekte tutmak ve gerekirse varis çorabı tavsiye edilmelidir.

Vücut duruş pozisyonun düzeltilmesi ile ilgili egzersiz

Ayna karşısında postürü düzeltme egzersizi:

Gebe ayna karşısına geçer sırtta oluşan Kamburluk, Belin Artan Kavisi, Omuzlar ve boyunda öne eğilme gibi vücut görünümde meydana gelen bozuklukları düzeltmeye çalışır. Anne adayının düzgün duruş pozisyonunda Omuz, Kulak, Leğen kemiğinin üst çıkıntısı, Diz ve Ayak bileği aynı hizada olmalıdır.

  • Op. Dr. Ahmetözgür YENİEL
  • Kadın Hastalıkları ve Doğum