Gerçek doğum sancısı

Gerçek doğum sancısı

Gerçek doğum ağrılarının belirtileri nelerdir? Gerçek doğum sancıları nasıl anlaşılır? Gerçek doğum belirtileri nelerdir?

Doğumun yaklaştığını belirten ipuçları

Nişan: Doğum sancıları başlamadan birkaç saat veya gün önce “nişan” olarak adlandırılan kanlı ve koyu kıvamlı bir sızıntı olur. Bu sızıntı hamilelik esnasında rahimle vajina arasında bir bariyer oluşturan kıvamlı bir tabakadan meydana gelir.

Su Torbası: Doğum sancılarının öncesinde, amniyotik sıvıyı rahim içerisinde tutan zarlar yırtılabilir. Eğer kendiliğinden yırtılmaz ise, doğumda uzman doktor tarafından yırtılır. Zarlarınız yırtıldığında (su torbası da denir) vajinanızdan bir sıvının fışkırdığını veya sızdığını hissedersiniz.

Kasılmalar: Kasılmalar doğum sancılarının belirtisi olmayabilir. Hamileliğiniz boyunca mutlaka rahimde çeşitli kasılmalar hissetmişsinizdir. Son haftalardan önce herhangi bir rahatsızlık yaratmayan bu kasılmalara Braxton Hicks kasılmaları olarak adlandırılır. Birçok kadın bu kasılmaların doğum sancılarının başladığına işaret ettiğini zanneder. Braxton Hicks kasılmaları çoğu zaman gerçek doğum kasılmalarıyla karışır. Farklı olarak, gerçek doğum sancıları esnasında görülen kasılmalar çok daha düzenli aralıklarla hissedilir, kasılmalar giderek şiddetini arttırır ve daha uzun sürerken, iki kasılma arasındaki süre de oldukça azalır. Ağrı genellikle rahim içinde yukarıdan başlayarak karnın alt bölümüne ve belkemiğine doğru İlerler. Eğer ağrınız yürümekle geçiyorsa bu büyük olasılıkla yalancı doğum sancısıdır.

Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız mutlaka uzman doktorunuza bildiriniz. Bu durumda uzman doktorunuz sizi muayene ederek, rahim boynunun açılıp açılmadığına veya bebeğin ilerlemesiyle rahim boynunun şeklinin değişip değişmediğini (silinme) kontrol eder. Eğer zarlarınız yırtılmış ise uzman doktorunuz sizden acilen hastaneye yatmanızı ister.