Giardia Enfeksiyonları Bağırsağın Parazit Enfeksiyonları

Giardia Enfeksiyonları Bağırsağın Parazit Enfeksiyonları

Bu enfeksiyon Giardia Lamblia olarak adlandırılan parazitin sebep ve neden olduğu bir bağırsak hastalığıdır. İshale sebep ve neden olan bu hastalıkta enfeksiyon incebağırsak ve safra yollarıyla sınırlıdır.

Klinik belirtiler:

  • Akut sulu ishal.
  • Karın ağrısı.
  • Karında şişlik ve iştahsızlık.
  • Kötü kokulu dışkılamadır.

Ateş bu hastalıkta çok nadiren görülür. Bazı şahıslarda hastalık kronikleşir, tablo haftalar ya da aylarca sürebilir. Hastalarda kilo kaybı, büyümede duraklama ve kansızlık tespit edilebilir.

Giardia enfeksiyonu hemen hemen her yaş grubunda görülür. Kreş ve yuvaya giden çocuklardaki sulu ishalin başlıca ve en önemli sebepleri ve nedenidir. Bebeklerde 6. aydan sonra enfeksiyona yakalnma riski son derece yüksek olup, çocukluk döneminde bu tablo oldukça sık görülebilmektedir. Anne sütünün koruyucu etkisi kesin olarak, son derece önemlidir.

Enfeksiyonun rezervuarı insan ve evcil bazı yabani hayvanlardır.

Enfeksiyon doğrudan enfekte materyalin ağız yoluyla alınması ya da dışkıyla enfekte su ya da yiyeceklerin yenmesi ile bulaşır. Semptomlar (belirtiler) 3. ile 25. gün içinde, ortalama 10. günde meydana çıkar. Kontamine su ile ortaya çıkan salgınlar son derece önemlidir.

Enfekte olan şahıslar giardia’yı birkaç hafta ya da birkaç ay dışkı ile taşırlar.Tedavi edilen vakalarda bu süreç kısalmaktadır.

Tanı dışkının mikroskopik incelemesi ile konulmaktadır.

Tedavide antibiyotikler kullanılmaktadır. Asemptomamatik taşıyıcılarının tedavisi önerilmemektedir.

Enfekte olan bireylerin akut ishal döneminde günlük aktivitelerden uzaklaştırılmalıdır. Özellikle bebek ve çocuklar için bu durum son derece önemlidir. Yuva, kreş, ve grup aktivitelerinin (çocukların daha fazla bir araya geldiği yerler) uygulandığı ortamlarda enfeksiyon bir çocuktan diğerine son derece kolaylıkla geçebilmektedir.

Korunmada:

-Tuvalet sonrası kesinlikle ellerin çok iyi yıkanması.

-Atıkların kesin olarak kaynak suyu ve diğer suları kontamime etmesini önlemek.

-İçme sularının ve kullanım sularının mutlaka yeterince filtre edilmesi ve klorlanması son derece önemlidir.

Suyun kaynatılması ile sudan bulaşan giardia ve diğer patojenler yok olmaktadır.

Prof. Dr. Nuran GÜRSES

Çocuk Hastalıkları