Günde ne kadar ekmek yemeli

Günde ne kadar ekmek yemeli

Neredeyse hiç bir öğünün ekmek olmadan tüketilmediği Türkiye’de aynı zamanda yöresel olarak çok çeşitli ekmek türleri üretiliyor ve keyifle tüketiliyor. Ancak bu kadar büyük bir ekmek kültürünün olmasına rağmen maalesef bilinçli ekmek tüketiminin olduğunu söylemek zor ve bu durum kilo problemlerinden tutun da hastalıklara kadar pek çok sorunun da baş müsebbibi. Günde ne kadar ekmek yemeli diye düşünenler ise fazla tüketimden uzak durmak için ilk adımı atmışlar demektir.

Doğru ekmek doğru şekilde tüketildiğinde hem bedenimiz için gerekli olan şekerin temini kolay yoldan gerçekleşiyor hem de vitamin ve minerallerden tutun da sindirimi kolaylaştıran liflere kadar onlarca faydalı madde vücudumuza giriş yapıyor. Ancak ülkemizde sıklıkla yenilen beyaz ekmeğin, buğdayın faydalı olan tüm kısımları atıldıktan sonra elde edilen undan hazırlanması dolayısıyla maalesef bu faydalardan uzak kaldığı açık. Tercihen kepek ekmeği yahut tamamen arındırılmamış undan yapılan ekmekleri tercih ederek daha faydalı bir tüketim gerçekleştirebilirsiniz.

Ekmek tüketiminde dikkat etmeniz gereken ilk nokta herkesin tüketmesi gereken ekmek miktarının farklı oluşudur. Özellikle tahıl ürünlerinden yapılan besinleri sıklıkla tüketenlerin ekmek yeme ihtiyacı neredeyse yok gibidir diyebiliriz. Zira pirinçten tutun da tatlılar ve patates kızartmalarına kadar onlarca gıda ekmek ile aynı kategoride sayılmaktadır ve bunların ülkemizde çok yendikleri dikkate alındığında hali hazırda her gün ekmek tükettiğimizi fark edebiliriz.

Eğer tahıl ürünlerini çok tüketmiyorsanız günde bir kaç dilim ekmek temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli olacaktır. Doymak için ekmeği daha fazla yemeye başlarsanız yükselen insülin hormonunuz nedeniyle çok daha çabuk acıkacaksınızdır ve dolayısıyla doymak için yediğiniz ekmeğin tam tersi bir etkiye sahip olduğunu göreceksinizdir. Bu nedenle ekmeği bir doyma aracı değil, yemeğin yanında şeker ihtiyacınızı tamamlayacak ve enerji üretiminizi hızlandıracak bir araç olarak görmeniz gerekmektedir.

Hiç ekmek tüketmemek her ne kadar diyet yapanların tercih ettiği bir yöntem olsa da bunun kendine özgü zararları vardır. Zira gereken şeker miktarını elde edemeyen bedeninizdeki kaslar yavaş yavaş eriyeceklerdir ve çalışmaları için gereken enerjiden mahrum kalacaklardır. Bunun yanında ekmek ve tahıldan uzak durarak proteine yüklenmeniz de kemik erimesi gibi kadınlarda sık rastlanan rahatsızlıkların ortaya çıkmasını hızlandıracaktır.