Güzel güneşlenmek için 15 neden

Güzel güneşlenmek için 15 neden

Güneşlenmemin sağlık açısından da oldukça faydalı olduğunu unutmayın…

1. D VİTAMİNi TAKVİYE EDER

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı kremlerle, şapkalarla ve daha pek çok yolla korunmaya çalıyoruz. Oysa uzmanlar, ilkbahar ve yaz boyunca haftada 3 kez 5 ila 15 dakika arasında güneşe çıkılmasını tavsiye ediyor. Çünkü bu şekilde vücuttaki D vitamini rezervi zenginleşiyor. Ayrıca beslenmemizde yağlı balık çeşitleri, süt, yumurta ve tahıllar gibi D vitamininden yana zengin besinlere de yer verirsek sağlıklı olmaya bir adım daha yaklaşıyoruz.

2. NEŞELENDİRİR

Güneşin vücuttaki mutluluk hormonu olan serotonin’i artırdığını biliyoruz. İşte bu yüzden güneşin gelişiyle birlikte daha mutlu ve enerjik hissediyoruz. Bir de yanı sıra açık hava sporları (yürüyüş bile olsa) yaparsak vücudun daha çok endorfin salgılamasını da sağlamış oluyoruz.

3. KALP HASTALIKLARI RİSKİNİ AZALTIR

Birkaç yıl önce İngiltere’de yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre, kış mevsiminde kalp hastalıklarından ölen kişi sayısının yaz mevsimine oranla daha yüksek olduğunu ortaya koymuştu. Sebep olarak da, yaşamını kaybedenlerde tespit edilmiş olan D vitamini azlığı gösterilmişti.Kış mevsiminde kolesterol seviyesi yükselir ve buna bağlı olarak da D vitamini azalır.

4. DİYABETİ ÖNLER

Finlandiya’da çocuklar üstünde yapılan bir çalışmada D vitamini ile %80 oranında Tip 1 Diyabet riskinin düşürülebildiği saptanmıştı. Tip 2 Diyabet için de yürütülmüş farklı araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar arasında yine D vitamini eksikliği / azlığı görülüyor.

5. DEPRESYONA KARŞI SAVAŞIR

Depresyon ve benzeri birçok psikolojik bozukluğun arkasındaki önemli nedenlerden biri olarak güneş ışığı eksikliği gösteriliyor. Uzmanlar, güneş yüzünü gösterir göstermez günde 15 dakika yürüyüşü ya da en azından güneşin altında yine 15 dakika kadar oturulmasını öneriyorlar.

6. MS’İN ÖNLENMESİNİ DESTEKLER

Multiple Skleroz (MS), bir tür merkezi sinir sistemi hastalığıdı. Felce kadar giden sonuçlar doğurabilir. Ama bazı bilimadamlarına göre çocukluk döneminde yeterince güneş ışığı alanlarda görülme riski azalıyor. Bu görüşü MS oranının güneşli ülkelerde daha düşük olması da destekliyor.

7. DİŞ ÇÜRÜĞÜNÜ ÖNLER

D vitamini ve kalsiyumun birlikteliği kemik ve diş sağlığı için adeta bir nimet. D vitami ile güneş arasındaki güçlü bağı da hatırlayacak olursak, güneşin dişlerimize adeta -vitaminlerle birlikte- ikinci bir kalkan olduğunu söyleyebiliriz.

8. AĞRILARI DİNDİRİR

Güneşe maruz kalmak vücut kaslarını ısıtır ve sertliği azaltır.Güneş ışınları, artrit gibi iltihaplı durumlardan kaynaklı ağrıyı da yok eder.

9. DOĞURGANLIĞI ARTIRIR

Güneş, doğurganlığı bastıran melatonin hormonunun seviyesini düşürür. Bu nedenle yaz aylarında hamile kalmak daha olasıdır. Güneş, kadını daha doğurgan kılmakla kalmaz, doğurganlık süresini de uzatır. Birkaç yıl önce ülkemizde yapılan bir çalışmaya göre güneşe 1 saatten daha az maruz kalan kadınlar, daha uzun kalanlara oranla menopoza 9 yıl erken girdiler. Erkeklere gelince. Güneş, onlarda da testesteron seviyesini yükseltiyor. Kısacası, yaz mevsimi bebek yapmak için oldukça ideal.

10. ENERJİ KAYNAĞIDIR

Melatonin’in bir görevi de uykuyu düzenlemektir. Yani bu hormonun düşük seviyede olması sizi daha az uykuyla bile hızlı, hareketli ve enerjik tutar. İşte bu yüzden yaz mevsiminde daha az uyuruz ve bununla yetiniriz. Bizi doğal ışık uyandırır ve güne daha pozitif başlamamızı sağlar.

11. KİLO VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIR

Mutluluk hormonu serotonin’in yüksek seviyelerde seyrinin iştahı azaltıcı etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle daha az yiyerek ve daha çok hareket ederek istediğimiz kiloya kavuşmamızı sağlayan kahramanlardan biri de güneş.

12. CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR

Özellikle sedef hastalığı, akne ve egzama gibi cilt sorunları yaşayanlar güneşten faydalanmalılar. Uzmanlar, cit hastalığı olanların kontrollü ve ölçülü bir şekilde güneşe çıkmaları gerektiğini vurguluyor. Başka bir deyişle, genel sorunlar dışında bir şikayetiniz varsa doktor onayı almanız gerekiyor.

13. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Güneş ışığı, kan hücrelerinin üretimini destekler ve enfeksiyona karşı vücudu korur.

14. ADET DÖNEMİ SORUNLARINI AZALTIR

Çocuk sahibi ya da anne olabilecek yaştaki her 5 kadından biri polikistik over sendromundan musdarip. Bu hastalık adet düzensizliklerine ve bozukluklarına, vücutta kıllanmaya ve hatta kısırlığa yol açabiliyor. Bu sorunu yaşayan kadınlar üstünde yapılan bir çalışmada D vitamini ve kalsiyum desteği sağlanarak her 14 kadından 7′sinde düzenli adet dönemleri ve gebelik sonucu alındı.

15. BAĞIRSAK HASTALIKLARINI DURDURUR

Araştırmalara göre D vitamini eksikliği Crohn hastalığına ve diğer iltihabi bağırsak hastalıklarına neden olabiliyor. Bu durumda D vitaminini artırmak için güneş ışınları en iyi yöntemlerden biri.