Hamile Kalmak İçin Nelerin Yenmesi Gerekir?

Hamile Kalmak İçin Nelerin Yenmesi Gerekir?

Hamile kalmak istiyorumdiyorsanız 3 ay öncesinden diyetinizi düzenlemeye başlamanız gerekir. Gebe kalmaya çalışıyorsanız telaşlanmayın, kesinlikle geç kalmış sayılmazsınız. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı DR. Murat Emanetoğlu Hamile kalmak isteyenlerin yemesi gereken gıdalar hakkında bizleri bilgilendiriyor.

Alkol almamaya çalışın

Gebe kalmaya çalıştığınız dönemlerde bir kadeh şarap ya da bir şişe biranın çok fazla zararı olmayacaktır. Sadece Hamile olmadığınıza emin olmanız yeterlidir. Çünkü gebelik döneminde alkol bebeğinize zarar verebilir. Bu sebeple ymurtlama dönemi ile adet döneminizin alacağı süre arasında alkol almamak en doğru karardır. Eğer adetler düzensizse ya da Gebe kalmada sorun yaşıyorsanız alkolü hayatınızdan tamamen çıkarmanız en doğru seçimdir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar alkolün Gebe kalmaya etkisini net bir şekilde ortaya oymuştur. Ancak az da olsa Gebe kalmayı zorlaştırdığı bilinmektedir.

Kafeini azaltın

kafein Gebe kalmayı etkileyip etkilemediğiyle ilgili yapılan çalışmalar biraz karışıktır. Düşük doz kafein günde 3OO mg.’ın altındaki kafein miktarı (ortalama 8 bardak kahveye tekabül eder) Gebe kalmada sorun yaratmaz. Ancak Gebe kalmak zor oluyorsa ya da Tüp Bebek yapılması planlanıyorsa kafeinli içecekler tamemen kesilmelidir. Kafein, kan damarlarını büzerek rahme giden kan akışını oldukça azaltır ve yumurtanın bırakılmasını oldukça zorlaştırır.

Kafeini birdenbire bırakmak baş ağrılarına neden olabilir. Bu sebeple kafein alışkanlığınız varsa onu yavaş yavaş terk etmeniz daha uygun olabilir. Her gün bir fincan daha az içerek kafeinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca içemediğiniz kahvenin yerine süt ilave ederseniz vücudunuz için gerekli kalsiyumu sağlamış olursunuz.

Rafine karbonhidratları tüketirken bir daha düşünün

karbonhidratlar, listesinde oldukça fazla yer tutar. Ancak bu sizin iyice abartmanızı gerektirmez. Makarna, beyaz ekmek, beyaz piliç gibi rafine karbonhidratlar Gebe kalmanızı engellemez ancak genel vücut sağlığınızı etkiliyebilir. Tahılların rafine edilmesiyle 17 anahtar besleyici madde kaybolabilir. Bunların bir çoğuda üremeyi destekleyen demir, B vitamini ve antioksidan gibi maddelerdir. Gebe kalmak isteyen bir anne – anne adayının, tam tahılların yer aldığı besleyici gıdalardan oluşması gereklidir.

Gıda piramidine göre günde 180 gr tam tahıllardan tüketilmesi gerekmektedir. Kahvaltıda bir kase tahıl ekmeği yemeği arasında birkaç tane tam buğday ekmekli sandviç ekmeği ve akşam yemeğinde ise tam buğday unundan hazırlanmış makarna bu miktarı karşılamaya yetecektir. Eğer, çoğun da olduğu gibi, Hamile kalmada sorun yaratan polikistik over hastalığınız varsa tam buğday ürünlerine çok özel bir dikkat göstermeniz gereklidir. Bu hastalıkta, hormonal dengesizlik nedeniyle kan dolaşımındaki insülin düzeyi kötüdür. İnsülin artışının nedeni genelde rafine karbonhidratlardır. Polikistik over hastalığı olanlar, rafine karbonhidratlardan çok fazla yedikleri taktirde, kanda insülin salınımları artar ve bu durum yumurtalıklarda düzensiz yumurtlamaya yol açabilmektedir.