Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

Birçok kadın hamile olduğunu hemen anlayabiliyor. Çünkü hamilelik belirtileri, istisnalar da olsa çoğu kadında aynı şekilde kendisini gösteriyor.

Hamile olup olmadığından şüphelenenler için, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr Aynur Şendemir hamilelik belirtilerini sıraladı:

Gebeliğe ait ilk kuşkular daha adet gecikmesi olmadan başlayabilir. Gebeliğin erken belirtileri çoğunlukla bulantı, yorgunluk, artmış akıntı ya da göğüslerde gerginlik hissidir. Meme başının renginde koyulaşma olur. Başka sebeplerle de adet gecikmesi olabilirse de genellikle bu bulgularla birlikte ise gebelikten şüphelenilir.

Gebelikte oluşan hissedilebilir değişikliklerin bir kısmı da baş dönmesi, hormon değişimlerine bağlı olarak artmış idrar çıkışı, aşerme ya da bazı gıdalara, sigara ve alkole karşı tiksintidir. Gebeliğe ait bir diğer belirti de vücut ısısındaki anormalliklerdir. Beklenen adet tarihine yakın vücut ısısında düşme görülmez ve vücut ısısı yüksek kalmaya devam eder. Bazen de gebeliğe rağmen, genellikle lekelenme tarzında olan az da olsa kanama gözlenebilir.

Yorgunluk: Gebelik öncesine kıyasla çoğu kadın kendini çok daha yorgun hissedebilir. Bu, bir gebelik hormonu olan Progesteron’un yükselmesi nedeni ile gerçekleşir.

Bulantı: Genellikle erken gebelikte, özellikle 6. ile 12. haftalarda ve özellikle de sabahları, bazen öğleden sonra veya tüm gün içerisinde de hissedilebilir. Sebebi ise 3. aydan sonra tekrar düşmeye başlayan gebelik hormonu olan HCG’nin kan seviyesinin yükselmesidir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar göstermiştir ki, bulantıdan şikâyetçi olan kadınların gebeliği çok daha nadir olarak düşükle sonuçlanıyor. Aşırı bulantı yaşayan gebelere bu bir teselli olabilir belki.

Baş dönmesi: Yorgunluk ve bulantının yanında kan basıncının ani düşmesi ile meydana gelen (Mesela ani kalkma ile) baş dönmesi de olabilir. Uykusuzluk bu şikayetleri artabilir. Dolaşımı uyarmak için hareket ve dozunda spor oldukça faydalıdır.

Aşerme: Belirli gıda ya da içeceklere karşı aşerme olabilir. Bazen daha önce hiç öncelikli olmayan gıdalara karşı aşırı istek duyulabilir.

Akıntı: Gebelikteki hormon değişimlerinin bir başka etkisi de artmış akıntı olabilir. Bu durum hormonların etkisi ile vajinal bölgenin gevşemesi ve dolaşımının artmış olmasına bağlıdır. Bu vajinal akıntının renksiz ya da beyaz, kokusuz ve ağrısız (Mesela cinsel ilişkide) olması kaygılanacak bir durumun olmadığını gösterir.

Hormon Değişimlerine Bağlı Olarak Gözlenen Etkiler

Cilt: Artmış pigmentasyon ve akne oluşumu veya mevcut aknenin artması.

Kalp ve dolaşım sistemi: Kan hacminde artma ve buna bağlı olarak kanın yoğunluğunun azalması, kalp çarpıntısı, ilk 6. ayda kan basıncında düşme, azalmış damar basıncı ve buna bağlı varis oluşumuna eğilim ve pıhtılaşma riski.

Boşaltım sistemi: Böbrekteki artmış dolaşım ve idrarda şeker yükselmesi nedeniyle idrar yolları iltihabı görülme sıklığında artma.

Sindirim sistemi: Hormonların etkisiyle midede ekşime ve kabızlık oldukça sık görülür.

Ağız boşluğu: Artmış Kalsiyum ve Flor mobilizasyonu, pH’ nın düşmesi ve buna bağlı olarak dişte çürük oluşumunda hızlanma görüleblir.

Bütün bu değişimler gebeliğin varlığına dair kesin olmayan bulgulardır. Günümüzde gebeliğin teşhisi kanda gebelik testi ile beklenen adet gününe 3. ila 4. gün kala ve ultrason görüntüleri ile adet gecikmesinden 1. hafta sonra kolayca konulabilir.

Hamilelikte 4.-5. Aydan Sonra Gözlenen Kesin Belirtiler

  1. Bebeğin kalp atışlarının duyulması
  2. Bebeğin hareketlerinin hissedilmesi ya da dışardan gözle görülmesi
  3. Bebeğin kısımlarının elle muayenede ele gelmesidir.” 

Sayfamızda aradığınızı bulamadıysanız ayrıca diğer Hamilelik Belirtileri konumuza