Hamilelik Günler 35 36 37 38 39 40 Hafta

Hamilelik Günler 35 36 37 38 39 40 Hafta

Hafta Hafta

Hamilelik – Gebelik Takvimi 34-40.Hafta

Bebeğinize kavuşmanıza çok az kaldı…

Bu haftalardan sonra kasılmalar daha sık ve belirgin olarak hissedilmeye başlar. Bu kasılmalar olasılıkla kısa süreli, düzensiz, rahim ağzında açılmaya – rahim ağzı uzunluğunda kasılmalara neden olmayan ve belirgin herhangi bir rahatsızlığa sebep olmadan Yalancı Doğum Sancıları – hazırlayıcı kasılmalardır. NST (Non Stres Test) ile saptanabilmektedir. Ultrasonografi olarak veya bimanuel muayene (Elle Muayene) ile rahim ağzında açılma olup olmadığı da böylece kontrol edilir.

Ağrılı olup olmadığına ve miktarına bakılmaksızın bu haftalardan sonra ortaya çıkan her türlü vajinal kanama olduğunda mutlaka hastaneye gidilmelidir. Bu kanama Plasentanın (Bebeğin Eşi) doğum kanalı üzerine yerleştirilmesinin, olması gerekenden önce ayrılmasının bulgusudur olabilir. Hatta bu kanama bebeğin göbek kordanundan kaynaklanıyor olabilir.bütün bu durumlarda Anne ve/yada Bebek hayati tehlikeye girebilir.

Bu haftalarda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de, annenin kan basınç değerleridir. Gebeliğe bağlı Yüksek Tansiyon zamanında tanınmaz ve tedavi edilmez ise, Anne ve/yada Bebeğin hayatı açısından son derece ciddi sonuçlara neden olabilir. Ayak bileklerinde şişkinlik olması Normal Gebelik bulgusu olarak da kabul edilir. Ancak yüzde ve ellerde belirgin şişkinlik oluşması, ayaktaki şişkinliğin aniden artması, görme problemi, şiddetli baş ağrısı, bulantı, karın ağrısı, kusma olması durumunda Gebelik Zehirlenmesi (Preeklamsi) olabileceğinden kesinlikle hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

Bebek Hareketleri bu haftalarda, bebeğin iyilik halinin göstergesidir.

36.haftadan itibaren, haftada bir kez mutlaka kontrole gidilmelidir.

Doğumların 4’te – 3’ü 38 – 41. Gebelik Haftaları arasına meydana gelmektedir. Geri kalanların 5’te – 1’1 41.haftadan sonra 5’te – 4’ü de 38.haftandan önce meydana gelir.

Her ne kadar da miadında Gebelik 37. ve 41. Gebelik haftaları arasında kabul edilse de genel olarak 36. Gebelik haftasını tamamladıktan sonra doğan Bebekler Prematür olarak kabul edilemezler ve bunları doğum sonrası Yoğun Bakıma alınma olasılıkları çok düşüktür.

38.haftalarda yapılacak olan Pelvik muayene (Doğum Kanalı Muayenesi), bebeğin US ile tahmini ağırlığının ve pozisyon tespiti sonrasında Doğum şekline karar verilir.

Eğer Sezeryan Doğum kararı verilmiş ise, 40 hafta dolmadan (38 – 40. haftalar arasında her hangi bir gün olabilir) Doğum Tarihi olarak belirlenebilir.

Normal Doğum planlanmış ise, Doğum Sancıları büyük ihtimalle 40.hafta civarında başlayacaktır. 38. haftadan itibaren Kırmızı-Pembe hafif kanlı sümüksü-yapışkan bir akıntı gözlenebilir. Nişan Kanaması olarak adlandırılan bu akıntı rahim ağzını Gebelik boyunca kapalı tutan tıkacın atılmasıdır. Ek belirti ya da şikayet yoksa hastaneye gitmeyi gerektirmez. Gerçek Doğum Sancıları düzenli, ilerleyici ve rahim ağzını açıcı karakterde olmalıdır. 10 dakikada 3 kez olmayan ve her bir kasılmanın süresi yaklaşık 1 dakika sürmeye başlamışsa bu Gerçek Doğum Sancısı olarak kabul edilir. Ayrıca istirahat etmekle durdurulamaz. Kasılmalar Anne tarafından karın üzerinden elle çok rahat hissedilebilir.

Gerçek Doğum Sancıları başlamışsa artık bu uzun, zahmetli, yorucu ve keyifli maceraya mutlu sonla noktayı koymak için hastaneye gitme zamanı kesinlikle gelmiştir.

Bebek ortalama 47 – 52 cm. boyunda ve ortalama 2500 – 4000 gr. arasında bir ağırlığa ulaşmıştır. Cilt altı yağ depoları dolmuş, kulakları, kirpikleri, kaşları oluşmuş ve diğer tüm sistemleri dış ortama rahatlıkla uyum sağlıyabilecek hale ve kapasiteye gelmiştir.