Hamilelik Günleri 11 12 13 14 Hafta

Hamilelik Günleri 11 12 13 14 Hafta

Hafta Hafta

Hamilelik – Gebelik Takvimi 11-14 Hafta

Bebeğiniz artık ultra sonda belirginleşiyor…

Bu haftalarda bebeğinizin boyu ortalama 5 ila 10 cm arasında ve gittikçe artmaktadır. Bebeğiniz artık kendi kendine zıplama hareketleri yapar. Kolları ve bacakları artık daha belirgindir. Bebeğin başı gövdesine göre daha büyük ve karnı şişkin görünür. Bebeğin kafa kemikleri sertleşmeye başlar ve ultrasonda halka gibi beyaz renkli görünür. Bebeğin beyin dokusu gelişmiş ve kelebek gibi başının içinde seçilebilir bir hale gelmiştir. Bebeğinizin burun kemiği bile artık ultrasonda seçilebilir. Bebeğinizin burun kemiğinin ultrasonda görülmesi bu hafta ile birlikte çok önemli bir bulgudur. Sebebi Down Sendromu diye adlandırılan mental retardasyonla seyreden kromozomal bozukluğu olan durumlarda bu kemiğin sıklıkla görülmediği biliniyor. Bebeğin kalbi dakikada 120 ila 160 arasında atmaktadır. Bebek için artık göbek kordonu izlenebilir. Mesanesi ve midesi de artık görülebilir. Kolları gövdesinden çok önde ve genellikle çapraz bir şekilde durur. Bebeğin bacakları ise kıvrık veya benzer bir şekilde çaprazlanmış olarak görülebilir. Bebeğin Cinsiyeti asında 7.Haftadan beri oluşmakta ancak 12.Haftanın sonunda tamamlanmıştır. Fakat görüntüsü net değildir. Ancak 15.Haftadan sonra net bir şekilde ayırım fark edilebilir.

Bu dönem 11 – 14 Hafta arası 1. trimester Down Sendromu taraması yapılan çok hassas bir evredir. Yapılan bu test bir tarama testidir. Temelde Ultrason altında bebeğin ense kalınlığı (Cilt altında toplanan sıvı kalınlığı) ölçümüne ve eşlik eden Anne kanında bebeğe özgü plasenta ile ilgili Protein A (PAPP-A) ve serbest Beta-HCG ölçümüne dayanan bir risk hesaplamasına yatar. Ayrıca bunun yanında bebeğinizin anatoimik olarak kontrolleri yapılır. Hemen hemen her annenin kendi yaşına, ait olduğu kökenine, eşlik eden durumuna göre aynı kefede olduğu Anneler grubu vardır.

Bu anneler grubunda Sakat Çocuğa sahip olabilme riskine de ek olarak, Ultrasonda ölçülen ense kalınlığı ve kandaki spektifik değerlendirme sonuçlarında yeni bir risk skoru elde edilmiştir. Bu risk skoruna göre kimi olgulara daha ileri de olan tetkikler tavsiye edilerek kromozom anomileri taranır.