Hamilelik Günleri 19.Hafta

Hamilelik Günleri 19.Hafta

Hafta Hafta

Hamilelik – Gebelik Takvimi 19.Hafta

Bebek Hareketleri henüz dışarıdan hissedilemez…

Gebeliklerini ay olarak hesaplayan Anneler için artık beşinci ayımızdayız. Bu haftalardan itibaren Gebelik hormonlarına ve gebeliğin mekanik etkilerine bağlı olarak annelerde bir takım cilt değişiklikleri fark edilebilir. Gebelik si olarak adlandırılan Kloazma alın, yanak, burun ve çenede kızarıklıklar oluşmasıdır. Güneşe maruz kalındığında bu durum belirginleşir. Bu lekeler kalıcı olmasa bile bazen çok zor giderilebilir.

Karnınızın, meme dokunuzun ve bazı Anne adaylarının kalçalarının büyümesine bağlı olarak bu bölgelerde çatlaklar oluşabilir. Çatlayan cilt bölgelerinde kaşıntılar sık olabilir. Bu dönemden sonra eski kıyafetlerinizin hiçbirinin üzerinize olmadığını fark edeceksiniz. Başka bir değişiklik ise memelerinizdeki Areola memenin yarısını kaplayabilir ve normal olmakla birlikte doğumdan sonra on ikinci aya kadar devam etmektedir. Bebeğin vücudu daha öncede bahsettiğimiz krem benzeri bir madde olan Vernix Caseosa ile çevrilmiştir. Bebeğin hassas olan cildini uzun süre suda kalmanın etkisinden koruyacaktır.

Ultrasonda ise bebeğin sürekli hareket halinde olduğunu görebilirsiniz. Bebek hareketlerini ilk başlarda bir kelebeğin kanat çırpmasına benzetmektedirler. Eşiniz Bebek hareketlerini hissetmek için biraz daha heyecanla beklemeye devam edecekler. Çünkü Bebek hareketleri henüz dışarıdan elle hissedilecek kadar kuvvetli değildir.

Bu haftalarda ortalama bebeğin boyu 22 cm. Ve ağırlığı 280 gr. kadardır.