Hamilelik Günleri 20.Hafta

Hamilelik Günleri 20.Hafta

Hafta Hafta

Hamilelik – Gebelik Takvimi 20.Hafta

Hamilelikte yolculuğun tam ortasındayız…

Gebelikteki yolcuğun tam ortasındasınız. Rahim artık tam göbek deliği hizasında hissedilir. Bu haftalardan sonra 38.haftaya kadar her bir sonraki hafta yaklaşık 1 cm yükselir. 38.haftadan sonra bebek doğum kanalına doğru ilerler ve bu nedenle rahmin tepe noktası aşağıya doğru inmeye başlar. Linea Nigra olarak adlandırılan orta hatta göbek deliği ile kasık arasında siyahlık belirir ve bu siyahlık doğumdan hemen sonra kaybolur. 20. Gebelik haftasından itibaren normal tekiz bir gebelikte rahmin en üst noktası ile kasıkların ortasında yer alan Pubis Kemiği arasındaki mesafenin santimetre cinsinden ölçümü, Gebelik haftasına denk gelmektedir. Bu haftada doğumdan sonra beş yaşına kadar devam edecek olan hızlı beyin oluşumu başlar.

Bebek koku, tat, işitme, görme ve dokunma gibi duyuları aktif bir hal almaya başlar. Kaşlar iyice belirgin bir hal alır. Lanugo adı verilen minik tüyler tüm vucudu kaplamıştır ve çok daha yoğun olarak yüz ve boyun çevresinde yeralır. Bebeğin kalp atışları hızlanır. Bebek Erkek ise testisler karın boşluğundan doğru torbalara inmeye başlar. Eğer Bebek Kız ise yumurtalıklarında ortalama 6. milyon yumurta hücresi bulunmaktadır. Kız bebeğin bu aşamadan sonra daha sonra yumurta hücresi gelişmeyecektir. Bu yumurta hücrelerinin sayısı daha sonra giderek azalır ve doğum esnasında yaklaşık ortalama 1. milyon seviyesine inecektir. Bebeğinizin hareketleri de sürat kazanır ve daha da kuvvetlenir. Bu haftalardan sonra gebeliğin sona ermesi Düşük olarak değil de erkem doğum olarak adlandırılır.

Bebeğin bütün organlarının ve kalbinin değerlendirildiği iki düzey Ultrason veya Malformasyon Ultrasonografisi olarak adlandırılan ultrasonla değerlendirme için çok ideal zaman 20 ila 23 haftalar arasındadır. Bebeğin hareketleri çok rahat bir şekilde hissedilebilir. Normalde bir Bebek saatte en az iki kez hareket etmelidir. Ancak bu sayı gerçekte çok daha fazla olmasına rağmen sadece çok sert hareketler Anne adayı tarafından hissedilebilir.

Bu hafta sonuna kadar Bebeğinizin ortalama boyu 25 cm. Ve ağırlığı 320 gr. kadardır.