Hamilelik Günleri 21.Hafta

Hamilelik Günleri 21.Hafta

Hafta Hafta

Hamilelik – Gebelik Takvimi 21.Hafta

Düzenli istirahat şişkinlikleri azaltabilir…

21.Haftadan sonra bebeğinizin hızlı büyümesi biraz yavaşlar. Bu haftalardan sonra bebeğin kalp kasları güçlenmeye ve daha güçlü bir şekilde kan pompalamaya başlar. Bebeğin kalp atım ritmi ortalama dakikada 120 ila 160 arasındadır. Daha az oksijene sahip bir ortamda olduğu için daha hızlı çalışmaktadır. Bebeğin eşi olarak adlandırılan Plasenta bu haftalardan itibaren biraz aşağı yerleşimli görülebilir. 24.haftaya kadar olması gereken pozisyona doğru yer değiştirir. Anne artan kan hacmine bağlı olarak bu haftalarda burun kanamaları ve diş eti kanamaları görülebilir.

Artan kan hacmine bağlı olarak, bütün bir gün ayakta kalan gebelerde geceleri ayaklarda ve ayak bileklerinde şişkinlikler görülebilir.Bu gibi durumların normal olduğu unutulmamalıdır. Gün içinde iki saatten fazla süreyle ayakta kalmamak ve mümkün olduğu kadar ayakları hafifçe yükseltmek şişkinlikleri azaltmaya yardımcı olabilir. Gün içinde bolca su içmek şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

Annenin büyüyen rahminin diyaframa baskısı sonucu nefes darlığı görülebilir. Gebelik dönemi ilerledikçe bu gibi sıkıntılarda artış olabilir. Daha önce başlanmamış ise bu haftalardan sonra demir desteğine başlanmasında fayda var. Dışarıdan alınan demir Gebelik süresince yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle mutlaka dışarıdan destek alınması gerekir.

Bu haftadan sonra ortalama bebeğin boyu 28. cm ve ağırlığı 400 gr. kadardır.