Hamilelik Günleri 24.Hafta

Hamilelik Günleri 24.Hafta

Hafta Hafta

Hamilelik – Gebelik Takvimi 24.Hafta

24.Hafta ve Testler…

Bu haftaların en önemli özelliği Viabilite (Yaşam) sınırında olunmasıdır. Çok daha iyi hazırlanmış şartlarda ve yoğun bakım koşullarında bu hafta doğan bebekler yaşatılabilmektedir. Türkiye’de de belirli merkezlerde bu kadar minik bebekler yaşatılabilmektedir. Tabi ki burada en önemli olan bu bebekleri yaşatabilmek değil, daha da önemli olan görme, işitme gibi duygusal faaliyetlerinin yanı sıra zihinsel gelişimlerinin nasıl olacağıdır. Doktorunuz bu haftalardan sonra sizden Şeker Yükleme ya da Şeker Tarama Testi isteyebilir.

Gebeliğe bağlı Diyabet varlığı araştırmak için 24 ila 28. Gebelik haftalarında 2 ayrı test istenebilir. Diyabet açısından çok düşük risk olan Anne adaylarına 50 gr. Glikoz Tarama Testi, çok fazla yüksek risk altında olanlara ise 100 gr. glikoz yüklemesi ile OGTT olarak adlandırılan Tanı Koydurucu Test uygulanır. OGTT’de birer saat arayla toplam 4 kez kan şekeri ölçümü yapılırken 50 gr. da yalnızca bir saat tokluk kan şekeri ölçülebilir.

Bu haftalarda bebeğin uyarılara refleks olarak değil de bilinçli yanıtlar verdiği gösterilmiştir. Yani bebeğin öğrenmeye ve düşünmeye başladığı bir dönemdir.

Bu haftalarda bebeğin ortalama boyu 32. cm ve ağırlığı 640 gr. kadardır.