Hamilelik Günleri 26.Hafta

Hamilelik Günleri 26.Hafta

Hafta Hafta

Hamilelik – Gebelik Takvimi 26.Hafta

Bu dönemde ani kasılmalar ve gevşemeler hissedilebilir…

Bu haftalardan itibaren Braxton-Hicks adı verilen kasılmalar zaman zaman ortaya çıkabilen ani kasılma ve gevşemeler hissedilebilir. Bu kasılmalar rahim için gerek Doğum Ağrıları için bir antrenman görevi olarak bilinir. Akıldan çıkarılmaması gereken şeyse Braxton-Hicks kasılmaları hiçbir zaman günlük etkilenecek sıkıntılarda olmamasıdır. Eğer bu şekilde olursa Erken Doğum habercisi olabilir.

Kasılmaların olup olmadığını anlayabilmek için avucunuzun içini karnınıza yavaş dokun durun, avucunuzun altında yer alan rahminizin toplanıyor gibi hissedilmesi kasılma belirtilerinden birisidir. Kasılma süresini ve sıklığını ölçün. Saatte 4 kez ya da daha sık ortaya çıkan kasılmalarda mutlaka uzman doktorunuza başvurun. Kasılmaları kendiniz değerlendiremiyorsanız eşinizden yardım isteyin.

Bebeğinizin akciğerlerinde hava kesecikleri ve damar yapıları oluşmaya başlamıştır. Bu hava keseciklerinin içini döşeyen ve keseciklerin sönmesini engelleyen Sürfaktan adı verilen madde üretime başlamıştır. Bu madde, küçük hava keseciklerinin çeperlerinin birbirine yapışmasına engel olur.

Bu nedenle her nefes alışta kesecikler hava ile dolmaktadır. Yapılan araştırmalarda 26 haftalık bebeklerin beyin dalgaları inceldiğinde dokunmaya beyin dalgaları ile cevap verdiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca karnınıza kuvvetli bir ışık dalgası tutulduğunda Bebek kafasını o yöne çevirir. Bebeğin ayırt edilmesini sağlayan ayak ve el izleri oluşmaya başlar.

Bu haftalardan sonra bebeğinizin boyu ortalama 34 cm. Ve ağırlığı 820 – (500-1300) gr. kadardır.