Hamilelik Öncesi Beslenme

Hamilelik Öncesi Beslenme

Bir aile olmaya karar verdiğiniz andan itibaren yapacağınız Sağlıklı Beslenme programı, gelecekte hiç şüphesiz çocuğunuza faydalı olacaktır. Sağlıklı beslenmek Çocuk doğmadan önce onun için yapacağınız en önemli şeydir ve inanın bebeğiniz için çok güzel bir oda hazırlamaktan daha faydalıdır.

İdeal olarak Hamile kalmadan önce en az üç (3) ay bir (1) yıl önce beslenme düzeninizi bir aile olmaya karar verdiğiniz anda yapacağınız Sağlıklı Beslenme Programı, gelecekte hiç şüphesiz Çocuk için çok faydalı olacaktır. Sağlıklı beslenmek çocuğun doğmadan önce onun için yapacağınız en önemli şeydir ve inanın çocuğunuz için güzel bir oda hazırlamaktan çok daha faydalıdır. İdeal olarak Gebe kalmadan en az üç (3) ay bir (1) yıl önce beslenme düzeninizi en verimli duruma getirmelisiniz. Bu durumda ne çok kilolu ne de çok zayıf olmalısınız. Unutmayın ki Hamilelik Diyet için uygun bir zaman değildir.

Hamilelik Öncesi Beslenme

Hamilelik öncesi besin deponuzun en iyi durumda olması için günlük tüketmeniz gerekenler:

  • 2-3 kez kalsiyumdan zengin besinler (peynir, yağsız süt, yoğurt vb.)

  • 7 öğün meyve ve sebze. Araştırmalar Folik Asit ‘in bebekte meydana gelebilecek nöral tüp hasarlarını (omuriliğin kılıfının tam olgunlaşmaması) önleciği kanıtlanmıştır. Folik Asit ise brokoli, ıspanak ve koyu yeşil sebzelerde bulunmaktadır. Ayrıca C vitamini yönünden çok daha zengin olan turunçgiller, yeşil sebzeler ve kiwiden faydalanmanız gerekir.

  • En az 2 öğün yüksek proteinli gıdalar almalısınız(beyaz et, balık, yumurta vs..)

  • Bol sıvı alın ve su için.

Sağlıklı Diyet ile birlikte mineral ve vitamin desteği de almanızda oldukça fayda var. RDI’nın (uluslar arası tavsiye edilen doz) % 100 ila 150’si kadar vemineral ve vitamin almanız gerekiyor. Ayrıca aldığınız bu güçlü takviyenin 400 mikrogram Folik Asit ve 18 mg demir içerdiğinden mutlaka emin olun. Uzmanların yaptığı araştırmara göre bu minerallerin ve ek vitaminlerin doğum kusurlarını ve Bebek anomalisi oluşma olasılığını en aza indirmiştir. Eğer kalori alımını yeteri kadar arttıramazsanız, Hamilelik için gereken demir miktarını depolamanız da zor olacaktır. Bu nedenle Demir Takviyesi alımı oldukça önemlidir. Unutmayın ki Demir Eksikliği Düşük Doğum ağırlıklı Bebek, vajinal kanama Hamilelik ve Doğum sonrası aşırı yorgunluk sebebidir. Yalnız dikkat edilmesi gereken çok önemli kritik bir nokta vardır. Bazı vitaminlerin yüksek dozda alındığında zararlı olabilir. Özellikle yağda eriyen Vitamin A ve Vitamin D fazla alındığında bebekte Doğum kusurlarına yol açabilir. Bu nedenle RDI’nın %100-150’sini geçmemelisiniz.

www.Bebek.com