Hamilelik Sonrası Estetik Karın Germe Ameliyatı

Hamilelik Sonrası Estetik Karın Germe Ameliyatı

Gebelikte ve Doğum sonrasında kadının vücudunda bir takım değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerden en çok etkilenen bölge Karın ve göğüslerdir. Karında oluşabilecek değişiklikler;

Şişkinlik; Hamilelik döneminde karın kasları orta hattan kenara doğru kayarak bebeğe yer açmaya çalışırlar ancak doğumdan sonra tam olarak eski konumlarına denemezler. Dolayısıyla, karın duvarında bir şişkinlik ve esneklik belirir.

Çatlaklar; Bebek büyüdükçe annenin karın kasları gevşer ve bebeğe yer açmaya çalışır. Hamileliğin son aylarında gerginlik okadar artar ki, derinin içerisinde bulunan ve sağlamlığını sağlayan kollajen iplikleri mucizevi bir şekilde yırtılmaya başlar. Özellikle karnın alt tarafında görülen bu yırtıklar deri yüzeyinde çatlaklar olarak görülür. İkiz Bebek taşıyan, 2’inci ya da 3’üncü doğumu olan ve kontrolsüzce kilo alan annelerde bu risk çok daha da fazladır. Sonuçta deri kapasitesinden çok daha fazla gerilirse çatlakların oluşması kaçınılmazdır.

Yağlanma ve fazla kilolar; Bütün bunların üzerine fazla alınan ve verilemeyen Kilolar da karın bölgesindeki şekil bozukluğunu oldukça arttırır. Vücutta kalan bu fazla kilolar en çok karın, bel ve üst bacaklarda birikir. Bu yağlanma sonucu sadece karın ve etrafı değil, belde ve kasıklarda da Kırışıklık, Sarkma ve yağlanma görülür.

Hamilelikten sonra ne zaman karın germe ameliyatı önerilir?

Günümüzde Kadın Hastalıkları uzmanları vücudun ortalama bir yılda kendini toparlayacağını bu dönemde cerrahiden çok uygun Diyet ve Egzersiz ile bu sürece yardımcı olunması gerektiğinin altını çiziyorlar. Çocuk Hastalıkları uzmanları ise, daha çok emzirmenin önemini anlatarak mümkünse 1. ila 1,5. yıl emzirmeyi öneriyorlar. Emzirme sonlandıktan sonra Karın Germe Ameliyatı planlanabilir.

Karın Germe Ameliyatı; Abdominoplasti olarak adlandırılan operasyon ile karın bölgesindeki fazla Yağ Dokusu ile deri alınır ve karın duvarı kaslarının eski gerginliğine ulaşması sağlanır. Bu uygulamanın hemen ardından karın bölgesinin görünümünde olduka çarpıcı bir düzelme görülür. Bu operasyon Liposuction ile beraber yapılırsa, bel bölgesinde çok daha Estetik ve belden kalçaya çok daha kavisli geçiş veren bir görünüm elde edilir.

Abdominoplasti iki şekilde yapılabiliyor: Sadece alt karın bölgesinde hafif derecede Sarkma ve Çatlak varsa mini-abdominoplasti, ciddi derecede Sarkma ve Çatlak oluşmuşsa Total Abdominoplasti işlemi uygulanıyor. Son zamanlarda oldukça revaçta olan Gergin Yüksek Karın Germe tekniğinde ise, bütün karın cildi kaldırılmıyor, sadece orta hattaki kasların yaklaştırılacağı bölge açılıyor. Böylece bu bölgedeki dolaşımın bozulma riski azaltılıyor. Derideki Ameliyat İzi, Çamaşır ve Bikini içinde kalacak şekilde planlanıyor ve dikişler de deri altına yapıldığı için çok daha az iz kalıyor.

Operasyon sonrasında: İlk beş (5). gün sürekli, daha sonraki üç (3). hafta, nir (1). aylık dönemde ise, sadece gündüz Korse giyiliyor. 8. ila 12. hafta boyunca ağır egzersizlerden mutlaka kaçınmak gerekiyor.

  • Ameliyatın Künyesi;
  • Anestezi: Genel anestezi.
  • Operasyon süresi: 2. ila 4. saat sürüyor.
  • Hastanede kalış süresi: 1. ila 2. gece.

İyileşme süresi: 1. hafta sonra sosyal hayata, 2. hafta sonra iş hayatına dönülebiliyor.

Sonuç: Operasyon sonrasında hemen sonuç alınıyor. Ancak izlerin belirginliğinin azalması biraz zaman alıyor.

Ne zaman yapılmalı?

Doğumdan 1. yıl sonra, emzirme sonlandıktan sonra.

Op. Dr. Erhan ERYILMAZ

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi