Hamilelik ve Miyom

Hamilelik ve Miyom

Gebeliklerin yüzde 5’inde rahimde miyom görülmekle birlikte bunların büyük çoğunluğu gebeliği etkilemez. Ancak miyomlar büyük olduklarında gebelik açısından sorunlar başlar.

Gebelikte (Hamilelikte) görülen belirtiler

Myomların yüzde 30’u gebelik esnasında büyür ve bu büyüme ilk 10. haftada en sıktır.

  • Düşük – Erken gebelik kanamaları
  • Erken doğum eylemi – Plasenta yerleşim anomalileri
  • Erken membran rüptür – Plasenta dekolman ve retansiyonu

Gebeliğin 2’inci ve 3’üncü trimesterinde miyomlar bazen büyüyebilir, bu büyük miyomlarda kanlanmada problemleri oluşabilir ve oluşan bu yetmezlik sonucunda dejeneratif olarak adlandırılan değişiklikler ortaya çıkar (Kırmızı dejenerasyon).

Klinik olarak bu sıklıkla ağrı ve lokalize hassasiyete neden olur, ancak erken (preterm) doğumu da başlatabilir. Bu tip vakalarda kesinlikle yatak istirahati ve ağrı kesiciler hemen daima ağrıyı durdurmada başarılıdır.

Doğum sırasında özellikle aşağıda yerleşmiş olan büyük myomlar kanalı tıkayarak doğuma izin vermeyebilir ve rahmin düzgün kasılmasını engelleyerek doğumu çok daha fazla uzatabilir. Miyomlar doğumdan sonra da rahmin kasılmasını engelleyerek kanamaya neden ve sebep olabilir.

Eğer hasta sezeryan olacaksa genel yaklaşım olarak kanlanmaları gebelik esnasında arttığı miyomlar alınmaz ancak uygun konumda ve saplı miyomlar ameliyat esnasında çıkarılabilinir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum