Hamilelikte cilt bakımı

Hamilelikte cilt bakımı

Hamilelikte cilt bakımı

Hamilelik süresince de güneşten korunmaya özen göstermek gerekir. Sürekli güneşten koruyucu kullanın. Güneş ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) ışınları yayar. Günümüzde UVA ve UVB’nin erken deri yaşlanması, leke oluşumu, ve hatta deri kanserlerine sebep olduğu bilinmektedir.

Gün içi normal hayatta bile farkına varmadan sürekli Ultraviyole ısınlarına maruz kalırız. Örnek; camdan UVA ışınları çok rahatlıkla geçmektedir. Hamilelikte hormonların etkisi ile Cilt hassaslaşır ve lekelenmeye meyilli hale gelir. Bu yüzden her gün, düzenli olarak dışarı çıkmadan 30. dakika önce mutlaka az 20. faktörlü bir Güneşten Koruyucu Krem kullanılmalıdır. Ayrıca sokağa çıkmadan önce ve uzun sure güneşli ortamda kalınacağı zamanlarda güneşten koruyucu ürün üç (3). ya da dört (4). saatte bir tekrar sürülmelidir. Havuz veya denize girdikten sonra mutlaka tekrar sürmeye özen gösterilmelidir. Güneşten koruyucu ürün hem UVA hem de UVB‘ye etkili, en az 20. faktörlü olmalıdır. Sivilce ve ciltte yağlanma şikayeti olanlar özellikle yağsız (oil_free) güneşten koruyucu kullanmalıdırlar.

Yüz temizliği mutlaka düzenli yapılmalıdır. Çünkü bazı hamilelerde Cilt daha yağlı hale gelir. Eğer düzenli temizlenmez ise, gözenekler tıkanarak Sivilce artışı olabilir. Bazen de hamilelerde Cilt Kuruluğu olabilir. Uygun olmayan temizleyici ürünler ciltte tahrişlere ya da Alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamile kadınlarda Cilt günde bir (1). ya da iki (2). kez mutlaka temizlenmelidir. Temizleyici ürün cilt yapısına uygun olmalıdır. Yağlı ve karma ciltler jel ya da Köpük seklindeki temizleyici ürünleri kullanabilirler. Bu ürünler aşırı kurutucu olmamalıdırlar. Çok Hassas ve Kuru Ciltler ise, cilt yapılarına uygun Köpük, Jel ya da Süt seklindeki ürünleri kullanabilirler.

Nemlendirici kullanımı da çok önemlidir. Hamilelik döneminde bazı ciltler yağlanırken bazılarında kuruluk oluşabilir. Yağlı Ciltler yağ içermeyen oil-free ibareli Krem veya Losyonlar kullanmalıdırlar. Hassas ve Kuru Ciltler Cilt tiplerine uygun ürün kullanmalıdır. Sabah nemlendirici olarak güneşten korucu ürün de tek başına kullanılabilir ya da nemlendirici üzerine uygulanabilir. Nemlendirici kullanım sıklığı cildin ihtiyacına ve dış etkenlere göre değişir. Günde iki (2). kez veya sık kullanılabilir.

Hamile kadınlarda Aşırı Terleme nedeniyle banyo ihtiyacı artar. Banyo her gün ya da hafta da en az üç (3). kez mutaka yapılabilir. Terleme ve kilo artısı nedeniyle Göğüs, Kasık Altı ve Koltuk Altı gibi kıvrım bölgelerinde İsilik, Pişik ya da Mantar olmaması için banyodan sonra iyi kurulanılmalıdır. Ayrıca kıvrım bölgeleri pudralanabilir ya da hafif bir Krem sürülebilir. Cilt kuruluğundan yakınanlar için hafif bir Vücut Losyonu uygun olabilir.

Hamilelikte ciltte çatlak oluşmaması için alınabilecek önlemler ne yazık ki kısıtlıdır. Masaj ya da Cilt Yağı gibi ürünlerin kullanımı faydalı olabilir. Cildin aşırı gerilmesi cilt çatlağının sebeplerinden biridir. Bu yüzden aşırı kilo alınmamasına özen gösterilmelidir. Cilt çatlağına faydalı olduğu belirtilen kremleri uzman doktor gözetimi altında hamileliğin 3’üncü ayından sonra başlayabilirsiniz. Doğumdan sonra Emzirme olmadığı dönemde Cilt Çatlağı Dermatolog tarafından tedavi edilebilir. Tedavi erken dönemde başlanırsa yüz güldürücü olabilir. Tedavide retinoik asitli kremler, meyve asitli kremler, lazer uygulamaları ve vitamin enjeksiyonları kullanılmaktadır.

Hamilelik döneminde Varis ve kılcal damar artısına meyil vardır. Ailesinde Varis ve kılcal damar öyküsü olanlar, hamilelik öncesi bu tür şikayeti olanlar ve ayakta uzun sure kalması gereken mesleği olanlar dikkatli olmalıdırlar. Kılcal damar ve Varis oluşumuna eğilimli olan kişilerin varis çorabı giymesi uygun olacaktır. Hamileler için özel üretilen varis çorapları mevcuttur. Her sabah yataktan kalkmadan önce giyilmelidir. Bacak kaslarını kuvvetlendirmek ve kas hareketlerinin damarlar üzerine masaj yapıcı etkisinden yararlanmak için yürüyüş oldukça faydalıdır. Günde en az bir (1). kez, 30 dakika kadar bacakları kalp hizasının üstünde uzatarak dinlendirilmelidir. Doğumdan sonra varis ve kılcal damarların bir kısmında gerileme olur. İyileşmeyenler Skleroterapi, Lazer ya da Ameliyat yöntemleriyle tedavi edilebilir

Gebelikte görülebilen deri değişikliklerinin büyük bir kısmı hormonların vücuttaki etkilerine bağlıdır. Bu değişiklikler çoğu kez hastalık değil normal değişikliklerdir. Bunların bir kısmı kalıcı olabilirken, bir kısmı doğumdan sonra geriler.

  • Uzm. Dr. Eylem ACAR
  • Deri ve Zührevi Hastalıklar