Hamilelikte ev işi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar

Hamilelikte ev işi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar

HAMİLELİKTE EV İŞİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR? HAMİLELİK (GEBELİK) DÖNEMİNDE EV İŞLERİ YAPILIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Gebeyseniz (hamileyseniz) bebeğinizin sağlığını korumak için istirahat etmek, egzersiz yapmak, sağlıklı gıdalar ile beslenmek ve alkol almaktan sakınmak gibi ev işleri yaparken de doğmamış bebeğe zarar vermemek için elinizden gelen her tedbiri almaya mutlaka gayret etmelisiniz.

Gebelikte sık sık ani tansiyon veya şeker düşmesi gibi durumlarla karşılaşılabileceği için ev temizliği sırasında uzun süre çömelerek iş yapmak, sandalye veya merdivene çıkarak temizlik yapmak, dış pencere camlarını silmek için uzanmak gibi davranışlar son derece riskli davranışlardır. Yine ev temizliği sırasında saldalye, koltuk, halı gibi ağır ev eşyaları tek başına kaldırmak için büyük kuvvet sarfetmek gebelerde bel ve kasık ağrılarına neden olabileceğinden dolayı, kesinlikle sakınılması gerekir.

Ev temizliğinde kullandığınız kimyasal maddeler doğmamış bebeğiniz için toksik etkili olabilir. Doğum defektlerine neden olan kimyasal maddeler ”teratojen” olarak adlandırılır. Bir çok kadın illegal ilaçlar, alkol, sigara ve reçete ile satılan bazı ilaçların teratojenik olduğunu bilmelerine rağmen, çamaşır suyu, boyalar, boya çıkartan maddeler, fırın temizleyicisi, ahşap temizleyici gibi günlük yaşamda sürekli kullanılan kimyasalların doğmamış bebekleri üzerindeki teratojenik etkisini ne yazık ki bilmemektedir. Bu nedenle ev temizliğinde kullanılan kimyasal maddelerden gebe kadınların sakınmalarını kesinlikle tavsiye ediyoruz. Doğmamış bebek üzerine evde kullanılan kimyasalların zararlı etkileri konusunda bilimsel çalışmalar olmadığından, bu kimyasalların bebeğinizin sağlığına olan etkileri kesinlikle açık değildir. Zaten bu tür potansiyel toksik maddeler normal şartlar altında da ev temizliğinde kullanılırken kesinlikle çok dikkatli olunmalıdır.

Ev işi yaparken ara sıra bu tür maddeler ile temas edilmesi durumunda, bebeğe zararlı etkilerini azaltmak için kesinlikle bir takım önlemler alınmalıdır. Ya gebe olmayan bir yardımcı bu tür işleri yapmalıdır veya mutlaka temizlik yaparken pencere, vantilatör vs.. açılmalı, kauçuk eldiven giyilmeli ve mümkün olduğu kadar az miktarda kimyasal kullanılmalıdır.

Toksik koku salan ev boyaları doğmamış bebeğinize tehlikeli olabilir. Duvarı zımparalamak ise toksik partiküllerin havaya karışmasına ve bunun da solunum yoluyla alınmasına neden olabilir. Bu nedenle ev içi duvar, kapı, pencere boyamada önlem olarak kurşun ve civa içermeyen su bazlı boyalar kullanılmalıdır. Boyama işlemi mutlaka gebe evde olmadığı, işte veya tatilde olduğu bir zaman yapılmalıdır. Boya kokusunu teneffüs etmemek için pencereler ve havalandırma açık olmalı, artan boya varsa ağzı sıkıca kapalı olmalı ve mümkünse ev dışında saklanmalıdır.

Toksoplazma hastalığına neden olan parazit, pişmemiş etlerde ve kedi dışkısında yaşamını sürdürdüğünden; pişmemiş etleri doğrudan yiyecek olursanız veya kedi dışkısına (kedi kumu), doğrudan dokunacak olursanız gebeliğinizi kesinlikle tehlikeye atmış olursunuz, bu durum bebeğinizde ciddi problemler ve sorunlar yaratabilir. Bu nedenle evde kediniz var ise kedinin kutusunu kesinlikle değiştirmemelisiniz. Kedinin kutusunu değiştirmek zorunda kalırsanız ya eldiven kullanmalısınız veya eldiven kullanmazsanız kedinin kutusunu değiştirdikten sonra kesinlikle ellerinizi su ve sabun ile yıkamalısınız.

Op. Dr. Kutlugül YÜKSEL

Kadın Hastalıkları ve Doğum