Hamilelikte Hepatit C Sarılık

Hamilelikte Hepatit C Sarılık

Hamilelikte Hepatit C Sarılık 

Eğer siz kronik Hepatit C hastasıysanız Doğum esnasında bebeğinize bulaştırma olasılığınız yaklaşık olarak yüzde 5’tir. Ancak bu oran sizin viral yükünüz (HCV RNA) yüksek ise çok daha fazla olabilir.

HEPATİT C’Lİ GEBEDE DOĞUM

Vajinal Doğum ile bebeğe bulaştırma olasılığınız çok daha yüksek gibi görünmekle birlikte Sezaryen ile doğumun geçişi azalttığı ile ilgili kesin bir veri bulunmamaktadır.

HEPATİT C’Lİ ANNEDE EMZİRME

Anne Sütü ve özellikle de kolostrum da oldukça düşük miktarda HCV saptanmıştır. Ancak Anne Sütü ile HCV bulaşı net gösterilememiştir. Buna rağmen yüksek HCV RNA değeriniz var ise, bebeğinizi emzirmemeniz önerilir.

Hepatit C’li anneden Doğan bebeğe on beş (15). ayda Anti HCV baktırılmalıdır. Eğer imkanınız var ise, iki (2). ve altı (6). ayda HCV RNA’da baktırılabilir.

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) HEPATİT C TEDAVİSİ

Eğer Hepatit C taşıdığınızı hamileliğiniz sırasında öğrendiyseniz artık yapacak hiçbir şey yoktur ve bundan sonra sadece bebeğinizin doğmasını beklemeniz gerekir. Gebelik sonlandıktan sonra tedavinizin başlanması ve bebeğinize bulaşın olup olmadığını anlamanız için Enfeksiyon Hastalıkları uzmanınızla iletişim halinde olmanız gereklidir.

İNTERFERON TEDAVİSİ ALANLARDA HAMİLELİK?

Kronik Hepatit C tedavisi alıyorsanız kesinlikle Hamile kalmamak için korunmanız gereklidir. Sağlıklı bir Gebelik için ise, tedaviniz bittikten en az dört (4). ay sonra Gebe kalmanız gerekir.

Eğer eşiniz İnterferon Tedavisi alıyorsa o zaman da yine tedavi tamamlandıktan yedi (7). ay sonra Hamile kalmanız önerilir. Çünkü interferonların spermler üzerinde de istenmeyen etkileri vardır.

  • Uzm. Dr. Rezan HARMAN
  • Enfeksiyon Hastalıkları
  • Gaziantep Özel Sanko Hastanesi İncilipınar Mah.
  • Ali Fuat Cebesoy Bulvarı No:45
  • 27090 Şehitkamil/GAZİANTEP şehit kamil-GAZIANTEP
  • 0.342.211 50 00
  • drrezzanharman@blogcu.com