Hamilelikte Stresten Uzak Durmanın Yolları

Hamilelikte Stresten Uzak Durmanın Yolları

Hamilelik döneminde büyük bir değişim geçiren anne adayının; bu süreçte güzel duyguların yanında olumsuz duygular da yaşadığı gözlenmektedir. Bu olumsuz duyguların nedenleri değişen hormonlar, kişilik özellikleri ve bazı çevresel bazı faktörler olabilmektedir.

Anne adayı ilk günden itibaren bebek sahibi olmanın mutluluğunu yaşarken “iyi bir anne” olmaya yeterli düzeyde hazır olup olmadığının endişesini taşıyabilir. “Bebeğime iyi bakabilecek miyim? Bebeğimi sağlıklı bir şekilde büyütebilecek miyim?” gibi düşünceler bir stres faktörü olarak anneyi oldukça meşgul edebilir. Bu dönemde eşinden yeterli desteği alabilen anne adayı bu endişelerini eşi ile paylaşarak oldukça rahatlayabilir. Bu duyguların bastırılması veya ertelenmesi hamileliğin ilerleyen haftalarında çok daha olumsuz etkiler yaratabilir. Anne olmaya kendisini hazır hissedebilmek için annelik-bebek bakımı-bebek psikolojisi ile ilgili yayınlar okuyabilir, psikologlar ve çocuk doktorları ile iletişime geçebilir. Böylece ilerleyen her haftada annelikle ilgili olarak kendisine çok daha fazla güven duyacaktır.

Hamilelikte değişen vücuduna uyum sağlamakta güçlük çeken anne adayları da vardır. Eldeki şişmeler, mide bulantıları, büyüyen karın ve alınan kilolar son derece moral bozabilmektedir. Hem bebek sahibi olmak hem de eskisi gibi olmayacak bir bedeni kabul edebilmek. Birbirine zıt olan bu iki duyguyu aynı anda yaşayan anne adayı stres yaşayabilmektedir.

Stres; hamilelik süreci için son derece riskli bir durumdur. Çünkü yaşanan stresel faktörler bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimini son derece olumsuz etkilemektedir. Uzmanlar tarafından yapılan bazı çalışmalar yüksek orandaki stresin erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme riskini oldukça arttırdığını göstermektedir. Bebeğini sağlıklı beslemek için yeterli besinleri almak ve buna bağlı oluşan kiloları kabul edebilmek son derece önemlidir. Doktorunun önerdiği yürüyüş, yüzme vb.. gibi aktiviteleri düzenli olarak uygulamak, kendini eve kapatmadan sosyal yaşantıya devam edebilmek bu süreçte yaşanabilecek stres düzeyini azaltmada son derece önemli bir etkendir.

Anne adayı; yeni bedeni ile eşinin kendisini seveceği ve beğenebileceği düşüncesini kabul edebilmelidir.

Hormonel değişimlere ve çevresel faktörlere bağlı olarak sinirlilik ve ağlama nöbetleri yaşanabilir. Depresyon ve anksiyeteye bu dönemde oldukça sık rastlanır. Özellikle de hamilelik sürecinde çalışan, aile çatışmaları olan anne adayında bu belirtiler çok daha fazla gözlenebiliyor. Bir çok evlilik bu süreçte büyük yaralar almakta ve hatta evlilik sona ermektedir. Bu nedenle tartışmaya yol açan neden her ne olursa olsun eş bu konuda kesinlikle anlayışlı olmayı başarabilmeli, anne adayı da mutlaka gevşeme teknikleri ile öfkesini kontrol etmeye çalışmalıdır. Bu dönemde kendine zaman ayırabilen, olumsuz düşüncelerini kontrol edebilen, doktorunun önerdiği şekilde düzenli egzersiz yapan, hamile olmanın keyfini ve tadını çıkaran anne adayı stresten çok daha kolay bir şekilde uzaklaşabilmekte ve sorunların üstesinden kesin olarak gelebilmektedir.

Riskli bir hamilelik süreci geçiren anne adayının stres düzeyi oldukça yüksektir. Öfke vb… diğer olumsuz duygularını kontrol altına alması oldukça güç olduğundan bu dönemde çevresel desteğin ve anlayışın çok fazla olması son derece önemlidir. Gerginliği arttırabilecek her türlü etken yakınları tarafından kontrol altına alınmalı ve bir psikolog desteği için kesinlikle gerekli başvuru yapılmalıdır.

Bebeğin sağlığı ile ilgili endişeler hamilelik süresince devam etmektedir. Bu düşüncelerin belli bir düzeyde olması son derece doğaldır. Gün içerisinde bu düşüncelerin sürekli olması, artarak devam etmesi ve sosyal yaşamı olumsuz düzeyde etkilemeye başlaması stres düzeyini arttırarak hamilelik sürecine oldukça zarar vermektedir. Bu durumda anne adayı stres düzeyini kontrol altına almak için dikkatini bedeninden uzaklaştırmalı ve kesinlikle kendisine ilgilenecek başka şeyler yaratmalıdır.

Örnek; keyif alabileceği sosyal toplantılar düzenleyebilir, müzik eşliğinde yürüyüşler yapabilir…

Hamilelik Sürecinde Stres Yaşayan Anne Adaylarına Öneriler

Endişe yaşadığı her duygu ve düşünceyi doktoru ile paylaşarak gerekli bilgileri edinmelidir.

Anne olan her kadın gibi kendisinin de yaşayarak ve bilgilenerek anneliği öğrenebileceğini kesin olarak kabul etmeli ve son derece kendine güvenmelidir.

Çevresel desteğin sağlanması için eşi ve yakınları ile duygu, isteklerini ve beklentilerini paylaşmalıdır.

Anne adayı sağlıklı beslenerek, yeterli düzeyde uyku uyuyarak ve dinlenerek stresi çok daha iyi bir şekilde kontrol altına alabilir.

Kendisine zaman ayırmalı, onu üzecek kişi veya olaylardan uzak durmaya çalışmalıdır. Bazı kişilik özelliklerine sahip olan anne adayları bilinçsiz de olsa stresel ortamları kendileri de yaratabilmektedir.

Gevşeme tekniklerini kullanmalıdır. (nefes alma ve kasları dinlendirme egzersizleri)

Doktorunun kendisine önerdiği egzersizleri kesinlikle düzenli olarak yapmalıdır.

Gün içinde bebeği ile baş başa kalarak onu sevdiğini ifade eden konuşmalar yapmalıdır.

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeniz dileği ile…

Psk. Eda GÖKDUMAN

Psikoloji