Hipotonik Bebek

Hipotonik Bebek

Hareket sistemimizin kesinlikle en önemli parçası olan kaslarımızın istirahat halinde bile belirli bir geginliği vardır. Bunun sayesinde duruşumuz, pozisyonumuzun devamı mümkün olabilmektedir. Fakat bu gücün sağlamlığı ve devamlılığı beyindeki kontrol merkezleri ve kaslara elektriksel uyarının iletimini sağlayan sinirlerin kesinlikle düzgün çalışması ile mümkündür. Bu sisitemin herhengi bir nedenle bozulması kaslarda güçsüzlüğe ve hareketlerde gevşekliğe sebep ve neden olur.

Bebekler doğdukları andan itibaren bu gücü gösteren görüntülere sahiptir. Uyanıkken el ve kolların gerginliği, bacakların pozisyonu ve hareketi ayrıca baş ve boyun hareketlerinin görüntüsü son derece önemlidir. Doğumdan itibaren hızla gelişen ve değişim içinde olan insan organizması bunu gelişim evreleri ile gösterir. 2.ayda baş boyun kontrolünü sağlayan, ellerinden tutulup kaldırılmaya çalışılırken baş ve gövdeyi kontrol etmeye çalışan, 5. ay civarında destekli, 7. ila 8. aylardan itibaren desteksiz oturabilen bir bebek te herşeyin yolunda gitmekte olduğunu söylemek kesin olarak mümkündür. Gelişim süreci çok daha kompleks ve zor hareketlerin başarılabildiği hedeflere kesin olarak doğru ve hızlı bir şekilde devam eder. Bebeklerde motor hareketlerde gecikmeler, ağlama sesinde güçsüzlük, yatırıldığında gözlenen hareketsizlik, kucağa alındığında elinizin altından kayıyor gibi hissedilmesi kesinlikle son derece önemli bulgulardır.

Genellikle bulgular rutin muayeneler sırasında uzman doktorlar tarafından saptanır veya annelerin kaygısı olarak ifade edilir.

Nedenler ve sebepleri çok farklıdır. Bu nedenler ve sebepler içinde kesin olarak tedavi edilebilir durumlar söz konusu olabilirken bazen tedavisi nin oldukça güç ya da kesinlikle mümkün olmadığı durumları saptayabiliyoruz. Fakat sebep ve neden her ne olursa olsun doğru yaklaşımlar belirlenen nedenlere göre yapılmalı ve çocuğun kesin olarak, mutlaka yaşam kalitesi düzeltilmelidir.

Uzman hekimler öncelikle nörolojik ayrıntılı bir muayene ile olası ön tanılarını koyup gerekirse mutlaka bir çocuk nöroloğu ile konsültasyon yapmaları kesinlikle önerilir. Tanıların doğrulanması doğaldırki bazı incelemeleri kesinlik gerektirir. Basit kan incelemelerinden elektromyografi, biyopsi, enzim çalışmaları, beyin MR’ına kadar uzanabilen bir tetkik süreci yaşanılabilir.

Hipotonik bebeği değerlendirirken akrabalığın ve ailede benzer durumların yaşanmış olması öyküsüs ağırlıklı olarak genetik bazı hastalıklara yönlendirebilir. Örnek; Spinal Muskuler Atrofi, (SMA), Konjenital muskuler distrofiler, hücrelerin enerji metabolizma bozuklukları (mitokondrial hastalıklar) genetik geçiş gösteren ve hipotoniye sebep ve neden ciddi nedenlere kesin olarak bir örnektir.

Annede myasteni varsa;

Ancak raşitizm, beslenme yetersizlikleri ve bozuklukları, hipotroidi, viatmin eksiklikleri hipotoniye sebep ve neden olabilir ve kesin olarak rahatlıkla tedavi edilebilir.

Bazen serebral palsi (beyin felci) nin bulgusu olabilir.

Genetik geçişli bir hastalık saptandığında bebeğe genel destek tedavisi verilir fakat bu durumun son derece çok önemli bir başka yönü yeni hamileleiklerde genetik danışma verilebilme şansıdır.

Prof. Dr. Serap UYSAL

Çocuk Nörolojisi