Hormon Bozukluğu

Hormon Bozukluğu

Polikistik Over Hastalığı kıllanma, adet düzensizliği, istendiği halde gebe kalamama şeklinde belirtileri olan bir hastalıktır. Bu belirtilerin birkaçı ya da tamamı bir arada bulunabilir. Hastalığa yumurtalıklarda yer alan çok fazla sayıda kist sebep olmaktadır. Bu durumda da yumurtalıkla normalden 2-5 katı büyür.

Hormon Bozukluğu

Bu hastalığın ortaya çıkış sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Beyinde yumurtalıkları uyarıcı hormon salgılayan Hipofiz, Hipotalamus gibi üst merkezlerle yumurtalıkların ilişkisi bozulmuştur. Hipotalamusun salgıladığı hormona Hipofiz bezi çok aşırı yanıt vermekte ve böylece Luteinizan Hormon Salgısı artmaktadır. Bu hormon yumurtalıkları uyararak çok aşırı erkeklik hormonu salgılamakta ve yumurtalıklarda normal yumurta gelişimi gerçekleşememektedir. Bunun sonucunda bu kadınlarda Luteinizan Hormon ve erkeklik hormonları Testosteron yükselmektedir. Yumurtlamadan sonra salgılanan Progesteron Hormonu ise, yumurtlama gerçekleşmediği için, normal olarak salgılanamamakta ve kanda düşük düzeyde bulunmaktadır. Estrogen Hormonu ise, normal düzeyde salgılanmaktadır. Ayrıca süt salgılatan hormon Prolaktin de Polikistik Overli hastaların 1/3’ünde yüksek bulunmaktadır.

Polikistik Over hastalığı hormonlar arasındaki dengenin bozulduğu ve bunun bir kısırdöngüye dönüşebildiği bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştıran bazı etkenler söz konusudur, bunlar şişmanlık ve genetik eğilimdir. Aslında şişmanlığın hastalığın ortaya çıkış nedeni mi, yoksa hastalık sonucunda mı oluştuğu ne yazık ki kesin değildir. Ancak Polikistik Over Hastalığı bulunan kadınların bir çoğunun şişman olduğu bir gerçektir. Şişmanlarda yağ dokusunda erkeklik hormonu üretimi daha fazladır ve bu durum hastalığın ilerlemesine yardımcı olur.

Polikistik Overli hastaların büyük çoğunluğunda seyrek adet görme ya da hiç adet görememe gibi şikayetler olabilir. Hastaların % 90’ında ciltte yağlanma ve erkeklik hormonu artışına bağlı kıllanma vardır. Polikistik Overli hanımların yaklaşık yarısında kilo fazlalığı görülür.

Polikistik Overli bir kadında tedavinin ilk basamağını ise, kilo verme oluşturmalıdır. Gerek Diyet gerekse Egzersiz/jimnastik yardımı ile kilo verme ile adetler düzene girip, yumurtlama sağlanabilmesi söz konusudur. Daha önce ilaçlara yanıt vermeyen bir hasta kilo verme sonrası ilaçlara yanıt verir duruma gelebilir.

Çocuk isteği olmayan, adet düzensizliği ve kıllanma yakınması olan bir kadında hem adetleri düzene sokmak, hem de kıllanmaya karşı genellikle Doğum Kontrol Hapları kullanılır. Bu amaçla kullanılacak Doğum kontrol haplarının progesteronlarının, erkeklik hormonuna karşı etkilerinin olması tercih edilir. Yine kanama bozukluklarına karşı sadece progesteron içeren ilaçlar da tercih edilebilir.

Kıllanmaya karşı ise, sıklıkla kullanılan ilaçlar Spironolakton ve Siproteron Asetattir. Bazen bu iki ilacın birlikte kullanılmasından da iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Tedaviye en az altı (6) ay devam edilmesi gereklidir. Tedavi ancak yeni kıl oluşumunu engeller ve eski kılların ortadan kalkmasını sağlamaz. Mevcut kılların yok edilmesi için Lazer, Elektroliz veya Epilasyondan yararlanılabilir.

Çocuk isteği olan kadınlarda ise kullanılacak ilaçlar hem Düzenli Adet görmeyi sağlar, hem de yumurtlama ve Gebe kalmayı oldukça kolaylaştırır. Bu amaçla tercih edilen ilk grup ilaç Klomifen Sitrat olup, adetin 3-5. günlerinden itibaren kullanılmaya başlanır. Klomifen ile hastaların %50’sinde ise Gebelik, %75’inde yumurtlama elde edilebilmektedir.

Polikistik Over hastalığı için kullanılan Cerrahi Tedavi Yöntemi laparoskopidir. Laparoskopi ile her yumurtalığa on (10) civarında delik açılarak minik kistler patlatılmaktadır. Bu tedavi ile hormonal kısırdöngünün kırılması ve yumurtlama sağlanabilmektedir. Ancak Laparoskopi, ilaçla tedaviye yanıt vermeyen ya da aşırı yanıt veren hastalarda kullanılması gereken, en son tedavi seçeneği olmalıdır.

Polkistik Over hastalığı olanlarda Tüp Bebek yöntemi ile Gebelik elde etme şansı oldukça yüksektir.