İntra Uterin inseminasyon (iUi) (Aşılama) Nedir ?

İntra Uterin inseminasyon (iUi) (Aşılama) Nedir ?

İntra Uterin inseminasyon (iUi) (Aşılama) Nedir ?, semen örneğinin yıkanarak, iyi hareketli spermlerin seçilip rahim içine verilmesi işlemidir.

Bu yöntemin özelliği, hızlı hareket eden sağlıklı spermlerin seçilmesi, spermlere zararlı olan asit ortamın bertaraf edilmesi, spermin yumurtaya daha yakın bir yere bırakılması ve spermlere kadın fallop tüplerine ulaşma şansı verilmesidir.

Erkek infertilitesinde ilaç tedavisi ya da operasyon, olguların ancak yaklaşık olarak yüzde 10. ila yüzde 15’inde başarılı olabilmektedir, ilaç tedavisi sonuç vermediğinde, erkeğin spermlerinin çok özel yöntemler ile hazırlanarak rahim içine bir kanül aracılığı ile bırakılması oldukça düşük oranda gebelik sağlayabilmektedir. İnseminasyon yönteminde spermlerin katedeceği mesafenin kısalması sağlanmakta, hareketli olmayan veya şekil olarak bozuk spermlerin verilmesi engellenmektedir.

Inseminasyon işlemi için taze sperm örneği kullanılır.

Inseminasyon uygulaması; sperme ait hafif bozukluklarda (sayı, hareket, şekil), nedeni bilinemeyen infertilitede öncelikle tercih edilir. Kadına 1. ila 3. hafta süre ile yumurta geliştiren ilaçlar verildikten sonra ovulasyonu tetiklemek için HCG uygulanır. Bu iğneden yaklaşık olarak 1.5 gün sonra 1. kez ya da iğneden sonraki 1. ve 3. günde 2. kez olmak üzere aşılama işlemi yapılır. Bu işlemlerle sonuç alınamadığı zaman çok daha ileri tedavi yöntemlerine geçilir.

Op. Dr. Tolga ECEMİŞ

Kadın Hastalıkları ve Doğum