İştahsız Çocuklar İçin Öneriler

İştahsız Çocuklar İçin Öneriler

Çocuğun aile bireyleri ile paylaştığı sofra düzeni ve besinler onun doyumlu, uyumlu olmasında, özgüven kazanmasında ve sosyalleşmesinde son derece önemli bir unsurdur.

Yemek maması sevgi, mutluluk ve ainin birleşme ortamıdır ve yaşamımızın verimli ,düzenli ve günlük gerilimlerden uzaklaştırıcı ve kesinlikle neşeli bir dönemi olmalıdır.

Çocuklara bir oyun gibi gelen getir götür işeri çoğu zaman yemek hazırlamada da geçerlidir. Yetenekleri ölçüsünda onlardan yararlanarak son derece önemli oldukarı vurgulanabilir.

Masa kurma, servis yapma, temizlik, yıkama, kurulama, toplama işelere katılabilirler.

Yemek saatleri kesinlikle düzenli olmalı, yemek aralarında çikolata, pasta, şeker, kolalı içecekler gibi besleyici niteliği olmayan besinlere alışmamamsı için son derece özen gösterilmelidir.

Aile bireyelerinin tümünde çocuğa karşı tutarlı bir yaklaşım gereklidir ve çocuğun bakımıyla ilgilenen herkes işbirliği ve ağız birliği yapmalıdır.

Arkadaşları ile birlikte yemek yeme, piknikler, oyun içinde yemek, yemek saatlerinde mutlu bir ortam yaratma, çocuğa besini tanıtarak sevdirme sorunlarının çözümünde son derece önemli etmenlerdir.

Çocuklar birşeyler içmeyi ve yemeğe tercih ederler, medidesini gelişigüzel içeceklerle doldurur. Yemekten 1. saat öncesi içeceklerden mutlaka kaçınılması ve yemek esnasında değil de yalnızca yemek sonrasında içecek alınması mutlaka yararlı olur.

Gereğinden fazla süt içimi de diğer besinlerin tüketimini engellediği ve tokluk hişssi verdiğinden mutlaka günlük 2,5 su bardağı süt (500 ml) süt ile sınırlandırılmalıdır.

Çocuklarda duygusal özellikler, renk, koku, ısıs, tat ve yemeğin görünüşü önemli olmakla birlikte, karışık lezzetlerden kesin olarak hoşlanmamaktadırlar.

Çocuk seviyor diye sık sık aynı besinlerin pişirilmesine karşı isteksizliğin ve besinlere karşı değişik bahanelerin ortaya çıkmasına sebep ve neden olabilir.

Çocuğa verilecek besinin kendi yararı için olduğu anne ve baba için o besini yemediğibilinci verilmeli, seçimlerinde ailenin olanaklarıyla yetinmesi gerekliliği vurgulanmalıdır.

Çocuklar küçük yaşlarda başlayan aile eğitimi beslenme eğitimide kapsar. Çoğu zaman ailenin bir arada olduğu aile sofrası aynı zamanda bir çatışma ya da sorun tartşma ortamı olabilir. Günlük yaşamda yaşanan sorunlar ailenin sofrasına yansımamalı, disiplin uygulma yeri kesinlikle yemek masası olmamalıdır.

Dyt. Hatice KARSLIOĞLU

Diyetisyen