Kabakulak hastalığı

Kabakulak hastalığı

Kabakulak viral bir hastalıktır. Rubulavirüs diye bir virus nedeniyle olur. Virüs vücuda burun veya boğaz yoluyla girer. Kabakulak hastalık belirtileri yaklaşık olarak ortalama 10. gün kadar surer.

Tükürük bezlerinde şişme ve ağrıya sebep ve neden olur. Genellikle parotis bezi etkilenir. İki yanak da oldukça şiş görünür. Ateş yaklaşık olarak ortalama 39-40 derecelere çıkabilir. Başağrısı, kulak ağrısı, yutarken veya ağzı açarken ağrı duyulabilir. Özellikle portakal suyu gibi ekşi şeyler yemek veya içmek ağrıya sebep ve neden olabilir. Kaslarda ve eklemlerde ağrı ve yorgunluk bitkinlik hissedilebilir. Nadiren memenjit, orşit (testislerde iltihap) pankreatit gibi ağır tablolara sebep ve neden olabilir.

Bazı çocuklar hiç belirti vermeden de hastalık geçirebilirler. Aşılı çocuklarda da hastalık oldukça hafif seyredebilir.

Hastalığın kuluçka dönemi yaklaşık olarak ortalama 16-18 gündür ve 25 güne kadar uzayabilir.

Semptomların başlamasından 2. gün önceden başlayarak, hastalığın 5-9’uncu gününe kadar kesinlikle hastalık bulaştırılabilir

Aşı

Kabakulak aşısı MMR (kızamık, kızamıkçık, kabakulak) aşısı olarak verilir. İlk dozu 12-15 ay ikinci dozu ise 4-6 yaş arası yapılır.

Enfeksiyon başladıktan sonra kesin olarak etkili değildir fakat henüz çocuk mikropla enfekte olmamışsa korumada mutlaka etkili olabilir. Çevrede ya da okullarda kabakulak vakaları görüldüğünde aşılandırmanın hızlandırılması ve 4. yaş üstü tüm çocukların iki doz aşı olduklarından emin olunması gerekir.

Aşıya rağmen kabakulak görülebilmekte fakat şiddeti genellikle çok daha az olmaktadır.

Çocuklarınız 4. yaşın üstünde ve ikinci aşılarını olmadılarsa kesinlikle bir an evvel olmalarında mutlaka fayda var.

Dr. Beril BAYRAK-BULUCU

Çocuk Hastalıkları