Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri, öncelikli olarak, kısırlık eşlerin ortak problemi olduğu için ilk muayeneye çiftlerin beraber gelmesi gerekir.

Daha önceden yapılmış kan tahlilleri, filmler, ameliyat raporları ve reçetelerin yanınızda olması gereksiz tahlil tekrarını önleyeceği için son derece önemlidir. Erkekte ilk yapılması gereken test sperm analizidir ve kesinlikle iki kez tekrar edilmesi gerekir. Eğer semen analizi normal ise erkeğin ayrıca muayene olmasına gerek yoktur. Ancak semen analizinde problem varsa uzman üroloji doktoru tarafından erkeğin muayene edilmesi gerekir.

Kadında genel ve jinekolojik muayeneden sonra ilk yapılan test ise yumurtlamanın olup olmadığı ve yumurtalık kapasitesin değerlendirilmesidir. Düzenli adet gören kadınların yaklaşık yüzde 95’inde yumurtlama vardır. Yumurtlamanın olup olmadığını anlamak için adetin 21. günü progesteron tahlili ya da ultrason takibi yapılır. İdrarda LH ölçen kitlelerde olup olmadığına bakılabilir. Yumurtalık kapasitesini değerlendirmek için adetin üç (3). veya (4). gününde transvajinal yolla yapılan ultrason ile yumurtalıklardaki antral foliküller sayılır ve hormon tahlilleri yapılır. Ultrason ile ayrıca rahmin yapısıda değerlendirilir.

Semen analizi ve yumurtlaması normal olan çiftlerde tüplerin açık olup olmadığını tespit edilebilmesi için HSG (ilaçlı rahim filmi) çekilmesi gerekir. Rahim filmi adet biter bitmez çekilir. Rahim içi ve tüpler hakkında oldukça faydalı bilgi verir. Tüplerin açık olup olmadığı hakkında bilgi verir ancak fonksiyonu hakkında kesin olarak bir bilgi vermez.

Kısırlık Nedenleri:

  • Tüplerde tıkanıklık olması.
  • Yumurtlama bozuklukları.
  • Endometriozis.
  • Açıklanamayan infertilite.
  • Rahmin doğumsal anomalileri, myomlar, rahim içi yapışıklıklar, enfeksiyonlar diğer kısırlık nedenleri arasında sayılabilir.

Yumurtlama bozuklukları, tüplerde tıkanıklık ya da yapışıklıklar ve endometriozistir. Bunların haricinde myomlar, rahimin doğumsal anomalileri, rahim içi yapışıklıklar, ileri yaş, sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı da kısırlık nedenleri arasında yerini alır.

Op. Dr. Nevin ÖZSARAÇ

Kadın Hastalıkları ve Doğum