Kadınların ortak sorunu İdrar yolu enfeksiyonu

Kadınların ortak sorunu İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu kapmış kişilerin büyük bir çoğunluğunun diyabet hastası olması oldukça dikkat çekici bir unsurdur. Bu nedenle idrar yolları enfeksiyonu kapmış olan kişilerde ilk yapılması gereken diyabet hastası olup olmadığına karar vermektir. Kan tahlili yapılarak kan şekerinde bir sıkıntı olup olmadığı denetlenmelidir.

İdrar yollarında enfeksiyon olması durumu belirli komplikasyonlarla kendini gösterir. En sık karşılaşılan belirtilerden biri idrarda kan görülmesidir. İdrarda kan görülmesi halinde hastanın en kısa sürede bir doktora görünmesi gerekir. İdrar yolları enfeksiyonu idrarın kanlı çıkmasına neden olur.

Ancak bundan daha önemli durumların da habercisi olabilir. O yüzden idrarda kan görülmesi halinde doktora gitmek asla ihmal edilmemelidir. Bunun yanısıra sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetmek de idrar yolları enfeksiyonlarının bir belirtisidir. İdrarın renginde belirgin bir bulanıklık ve rahatsız edici derecede kötü bir koku varsa, bu da yine idrar yolları enfeksiyonunun belirgin bir etkisidir.

Hastaların en sık şikayet ettikleri durumlardan biri de idrar yaparken orta kısımda müthiş derecede ağrı hissedilmesidir
İdrar yolu boyunca acı bir yanma hissedilmesi halinde bir an önce bir doktora görünmek gerekir. Erken teşhis halinde, hastalık önemli boyutlara ulaşmadan geçirilebilecektir.Ancak unutmamak gerekir ki bazı enfeksiyonlar da vücutta bulunmasına ve hastaya zarar vermesine rağmen hiçbir belirti ile kendisini göstermeyebilir. O yüzden ufak bir şüphe halinde bile idrar tahlili yaptırmak, sağlıklı bir yaşam için çok önemli bir unsur haline gelebilir.

İdrar yolları enfeksiyonlarından korunmak için yapılacak en iyi yöntem, tenasül organları ve çevresini mümkün derecede temiz tutmaktır. Bu temizliğe ne kadar çok önem verilirse idrar yolu enfeksiyonuna kapılma riski de o kadar azalacaktır. Bunun yanısıra tuvalet ihtiyacı geldiği durumlarda kişi ısrarla ertelemek yerine bir an önce ihtiyacını giderirse, bu durum da idrar yolları enfeksiyonu kapma riskini oldukça düşürür. Vücudun ihtiyacı nisbetinde su içmek de yine alınabilecek en iyi önlemlerden biridir.

İdrar yolları enfeksiyonunun nedeninin anlaşılamadığı durumlarla da karşı karşıya kalınmaktadır. 
Böyle durumlarda hastaya düşük dozda da olsa bir antibiyotik tedavisi uygulamanın olumlu etkileri görülmüştür. Antibiyotik kullanan hastaların şikayetlerinin önemli ölçüde azaldığı ve yeterli miktarda antibiyotik kullanımından sonra ise şikayetlerin tamamen bittiği gözlemlenmiştir. O yüzden idrar yolu enfeksiyonu kapmış bir hasta kesinlikle bir doktorun tavsiyesine göre hareket etmek mecburiyetindedir. Hasta ağız yolu ile antibiyotik tedavisine başladığından önemli ölçüde ilerleme kaydetmelidir. Eğer ilerleme görülmezse damar yolu ile antibiyotik vücuda enjekte edilir. Eğer hasta buna da cevap vermiyorsa basit bir idrar yolu enfeksiyonundan daha fazlası ile karşı karşıya olduğu kesinleşir. Hastada tümör veya taş olması ihtimali yüksektir ve ona göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır.