Kansızlığa neler neden olur

Kansızlığa neler neden olur

Aneminin üç ana sebebi vardır:
– Kan kaybı
– Vücudun alyuvar üretiminin yetersiz olması
– Yüksek oranda meydana gelen alyuvar tahribatı

Bazı kişilerde bu durum bu faktörlerin birden fazlası sebebiyle görülebilmektedir.

Kan kaybı

Aneminin en genel nedeni kan kaybıdır. Özellikle de demir eksikliğinden kaynaklanan aneminin. Bu kan kaybı kısa bir sürede ya da zamanla gerçekleşebilmektedir.

Ağır adet kanamaları ya da sindirim ya da idrar yolundaki kanamalar kan kaybına neden olurlar. Ameliyat, travma ya da kanser de kan kaybına neden olabilmektedir.

Çok miktarda kan kaybedildiği zaman vücut ihtiyacı olandan daha az alyuvara sahip olur ve bu da anemiye neden olur.

Alyuvar üretiminin azlığı

Sonradan edinilen ya da ırsi sebeplerle alyuvar üretiminiz az olabilmektedir. Edinilen sebeplerin arasında kötü beslenmek, anormal hormon seviyelerine sahip olmak, bazı kronik hastalıklar ve hamilelik vardır.

Vücudunuzun yeterli miktarda alyuvar üretmemesinin bir başka nedeni de aplastik (aşırı) kansızlık olabilir. Bu durum da aileden ya da sonradan edinilebilen bir durumdur.

Beslenme

Demir, folik asit ya da B12 vitamini açısından yetersiz bir beslenme düzeni vücudunuzun yeterli miktarda alyuvar üretmesini engelleyebilir. Ayrıca, vücuduzun alyuvar yapabilmek için az miktarda C vitaminine, riboflavine ve bakıra ihtiyaç duyar.

Hormonlar

Vücudunuz, eritropoietin (alyuvar oluşturan) hormonlara ihtiyaç duyar. Bu hormonlar, kemik iliğini alyuvar yapması için uyarırlar.

Hastalıklar ve tedavileri

Kanser ya da böbrek hastalıkları gibi kronik hastalıklar vücudunuzun yeterli miktarda alyuvar üretmesini engelleyebilir.

Bazı kanser tedavileri kemik iliğine ya da alyuvar hücrelerinin oksijen taşıma özelliklerine zarar verebilmektedir. Eğer kemik iliği zarar gördüyse vücudunuz, ölen ya da yok edilen alyuvarların yerine yeterince hızlı alyuvar oluşturamaz.

HIV/AIDS hastası olan kişiler enfeksiyon ya da kullandıkları ilaçlar nedeniyle anemik olabilirler.

Hamilelik

Anemi, kandaki değişimler nedeniyle, hamilelik sırasında ortaya çıkabilir.

Hamileliğin ilk 6 ayında kadınların kanlarındaki sıvı miktarı (plazma) alyuvar sayısından çok daha hızlı bir şekilde artar, bu da kanın incelmesine ve anemiye neden olabilir.

Aplastik anemi

Bazı bebekler, yeterli alyuvar üretme yetenekleri olmadan dünyaya gelirler. Bu duruma aplastik anemi denir. Bu duruma sahip olan bebek ve çocukların alyuvarlarının sayılarının arttırılması için kan nakline ihtiyaçları vardır.

Bazı ilaçlar, kimyasal toksik maddeler ve enfeksiyon hastalıkları da aplastik anemiye neden olabilmektedirler.

Yüksek oranda alyuvar tahribatı

Hem genetik hem de sonradan edinilmiş durumlar vücudunuzun fazla sayıda alyuvarı tahrip etmesine neden olabilirler. Mesela büyümüş dalak buna neden olabilmektedir.

Irsi durumlara örnek vermek gerekirse, orak hücreli anemi, talasemi ve bazı enzimlerin yetersiz olması düşünülebilir.

Hemolitik anemi ise vücudunuzun fazla sayıda alyuvar tahribatına neden olan bir başka durumdur