Katı Gıdaya Nasıl Başlanır?

Katı Gıdaya Nasıl Başlanır?

Bebeğiniz, ilk altı ayını bitirdi mi? Eğer bu yazıyı okurken, bebekleri taneli gıdalara alıştırmak ile ilgili araştırma yapıyorsanız, bebeğinizi iyi gıdalarla beslenmeye başlatmak eğlenceli, bazen de korkutucu olabilir. Ancak üzülmeyin! İlk gıdaları bebeğe vermek o kadar da zor değildir. Bu süreçte, büyümelerini ve gelişimlerini takip etmeniz gerekiyor. “Katı gıdaya nasıl başlanır?” diye merak ediyorsanız, 6.ayda bebeğe verilecek ek gıdalar bu yazımızda…

Tahıllar

Doktorların, bebekler için önerdikleri ilk gıdalardan biri tahıllardır. Tahıllar, demir alımını arttırır ve bebeklerin bağırsak hareketlerini düzenler. Direkt olarak vermeden önce, birkaç çay kaşığı anne sütü ya da su ile karıştırarak verebilirsiniz.

Meyveler

Meyve püreleri, bebekleri taneli gıdalara alıştırmak için iyi bir seçimdir. En iyi seçeneklerden bazıları arasında armut, kuru erik, avokado, şeftali ve muzdur. Muzu dilimleyip bir çatalla ezdikten sonra verebilirsiniz. Elma püresi de iyi bir seçimdir.

Sebzeler

Bebeklerde katı gıdaya başlamak için, beslenmelerine sebzeleri de dahil edin. Sebzeleri evde hazırlayın. Hazır konserve ürünleri tercih etmeyin. Haşlanmış bezelye, patates püresi, fırında pişmiş havuç verebilirsiniz.

Et

Püre haline getirilmiş etler, ideal bir bebek mamasıdır. Bebeklerin çoğu, tavuk yemeyi sever.

Meyve Suları

Sıcak su ile seyreltilmiş meyve suyu da bebeğiniz için iyi bir seçim olacak. Meyve suyunu, şişe yerine bardakta vermeyi unutmayın.

Bebek Mamaları

Bebeğinize, hazır bebek mamalarını da verebilirsiniz; ancak bunu yapmadan önce, şunları aklınızda bulundurun;

  • Paketin üzerindeki üretim ve son kullanma tarihini kontrol edin.
  • Katkı maddeleri, yapay aroma ve gıda renklendirmeleri konusunda dikkatli olun.
  • Sızdıran veya açık bebek maması paketlerini almayın. Bebek mamaları iyi stoklanmış bir dükkandan alışveriş yapın.