Kış soframızı zenginleştirelim

Kış soframızı zenginleştirelim

Kışın sofralarda olmasını istediğimiz konserve, salça, turşu gibi yiyeceklerin hazırlıklarına yaz mevsiminden başlamak gerektiği biliniyor. Ancak hazırlıklar için geç kalanlar üzülmesin. Bu mevsimlerde de kışlık yiyecekler hazırlamak mümkün.

Özellikle kadınların kendi imkanlarıyla ürettiği kışlık yiyecekler aile bütçesine de önemli katkı sağlıyor. Böylece kışın manavlarda, reyonlarda göremediğiniz yiyecekleri vaktinde derin dondurucuya atarak, sofranızı zenginleştirebilir ve protein, vitamin ihtiyaçlarınızı karşılamış olursunuz.

Her meyve ve sebzenin kendi mevsiminde güzeldir. Artık domates, kabak, salatalık her mevsimde var. Eskiden domates Eylül ayında biter ve bir daha da bulunmazmış. Fakat yeşilleri sona kalır, onunla turşu yapılırmış. Şimdi her ebatta domates 12 ay raflarda yer alıyor. Fakat tat konusu öyle değil. Güneşin kızarttığı domatesin ve güneşte renk değiştiren patlıcanların yerini sera domatesi, patlıcanı artık tutmuyor.

SALÇA SOFRALARIN DEMİRBAŞI

İyi domateslerin bulunduğu Eylül ayı, kışın kullanabilmek için dometes sosu, salça, menemen yapımında ideal bir zaman. Ağustos sonu gibi ve fiyatlar iyice düştüğünde harekete geçmek gereklidir. Bu mevsimlerde özellikle domates püresi hazırlama idealdir. Ayrı şekilde domates ve biber salçasının  yapımına başlanması gereklidir.

Salça ve sos yapımında özellikle canlı renkli, olgun ve  etli domatesleri tercih etmek gerekiyor.  Kaynatma yöntemiyle yapılacak salçalar için domatesler kesilip tuza bulanarak birkaç gün bekletilmeli. Böylece domatesler yumuşar ve işlem daha kolay gerçekleşir. Güneş yardımıyla yapılacak salçalar için de üzerine tuz serpilip güneşte bekletildikten sonra süzgeçten geçirilerek Amerikan torbalarına konulur ve suyu süzülür. Sonra güneşte bekletilir ve kavanozlara konur..

Bunların dışında bolca nane, reyhan ve kekik kurutmak faydalıdır. Taze fasulye, bamya, barbunya ve bezelye de hazırlanabilir. Kışın daralan meyve seçeneklerine alternatif olarak mısırın dondurucuya konulması diğer bir alternatif şeklidir.

HER MEVSİMDE YENİLEBİLEN TURŞU

Her çeşit sebzeden yapılan turşular, kış aylarında kurtarıcı bir yiyecek haline geldi. Tuzlu su ile yapılan turşunun oluşumunu hızlandırmak üzere, içine biraz sirke, arpa, nohut veya maya ilave edin. Turşu sirke ile yapılacaksa, limonla bekletin. Turşu yapılırken temizliğine çok dikkat etmek gerekiyor. Turşu suyu içilen sudan yapılmalı ve kaya tuzunun kullanılması,  daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

MEVSİM ŞARTLARINA UYGUN ÖNERİLER

Mevsim dönüşleri yemek pişirmek çok zordur. Yeni çıkanlar tam olarak olgunlaşmamış, eskiler kartlaşmıştır. Bulduğunuz yaz sebzelerini son defa pişirin. Son domateslerle  menemenlerinizi yapın. Mevsimin incisi siyah incirdir ve bol miktarda bu meyveyi yiyin. Balık sezonu açıldı. Yaz sebzeleri ile balık pilakiler yapabilirsiniz.

Kış hazırlıkları yaz mevsiminin başında başlar. Şuan bezelye bulup donduramazsınız. Haziran ayı gibi dondurucuya atmış olması lazım. Vişneyi Temmuz sonunda koyulur. Artık meyve sebzelerin mevsimini unuttuk. Her an her şey var tezgahlarda.

Bu mevsimde domatesin yanında patlıcan, barbunya (salata olacak şekilde), dolmalık biber, mısır ve yeşil biber dondurucuya konulabilir. Güneş etkisini kaybettiği için kızaramayan domatesler, büyümeyen salatalıklardan turşu kurulabilir.

MEVSİM GEÇİŞLERİ ÇOCUKLARI ETKİLİYOR

Çocuklar için beslenme önerileri: Şu ara tam hastalık havası. Bu zamanlarda bol bol c vitamini verilmeli. Yaz alışkanlığı limonataya devam edilebilir. Bol domatesli çoban salata fazlasıyla besleyici olur. İçindeki soğan ve limon bağışıklık sistemini güçlendirir. Balık haftada 2 gün tüketilebilir. Bugünlerde bulunursa organik mısır ve siyah incir tüketilmeli.  İncir bağırsaklara hareket verip, vücudu temizler.