Kısırlık Nedenleri Tedavisi ve Teşhisi

Kısırlık Nedenleri Tedavisi ve Teşhisi

Kısırlık Nedenleri Tedavisi ve Teşhisi

Kadın

Kısırlığın çözümsüz olduğu vakalar enderdir. Ancak erken menopoz veya erkekte hiç sperm hücresi bulunmaması durumunda yardımcı yöntemlere başvurmak anlamlı değil. Bunun dışında kalan Kısırlık vakalarında ise sadece Çocuk Sahibi olma şansının çok daha azaldığı ifade edilebilir.

Tanının konabilmesi için tetkikler, muayeneler adım adım uygulanır ve tetkikler çok uzun zaman alabilir. Bu zaman doktorun problemi iyi anlamasına ve en etkili tedavi şekline karar vermesine yardımcı olur. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucu bir veya birden fazla Kısırlık nedeni bulunabileceği gibi çiftlerin yaklaşık yüzde 15′inde Kısırlığın Nedeni teşhis edilemez.

Kadındaki en önemli Kısırlık Sebebi yumurtlama bozuklukları, endometriozis ve tüplerin hasarlı veya tıkalı olmasıdır.

Erkek

Erkekler kadınlarla kıyaslandığında o kadar çok duygusal değiller. Ancak söz konusu Kısırlık olduğunda, Erkekler de bir hayli hassaslaşabiliyor. Çocuğu olmayan çiftlerin %30 – 50′sinde problemin erkekten kaynaklandığı düşünüldüğünde haksız da sayılmazlar.

Her kültürün kendine özgü klasikleri vardır. Bizim kültürümüzün en önemli klasikleri arasında yeni evlenen çiftlere ‘Eee, hadi bakalım çocuk ne zaman olacak?’ sorusunu sormak yer alıyor. Çocuksuz geçen bir kaç yılın ardından artık yakın çevrede ‘Galiba çocukları olmuyor’ sesleri yükselmeye başlar. Bundan en çok mağdur olansa yine kadınlar. Çünkü bir çifttin çocuğu olmuyorsa önce Kadın şüpheli duruma düşer. Oysa çocuğu olmayan çiftlerde problem yüzde 30 ila yüzde 50 erkekten kaynaklanmaktadır.

Erkekteki bu problemlerin nedeni yüzde 30 ila yüzde 40 olguda açıklanamaz. Sperm kalite ve sayısındaki bozuklukların nedeni bulunamadığında bir takım deneysel ilaç tedavileri uygulanırdı. Ancak bu tedavilerin herhangi bir etkinliğinin olmadığı görüldü.

Mikroenjeksiyon tekniğinin 1992 yılından itibaren uygulanmaya başlanmasıyla birlikte Erkek kısırlığının tedavisinde bir dönüm noktası yaşandı. Bu teknikle şiddetli Erkek Kısırlığı durumlarında bile Yüksek Hamilelik Oranları elde etmek daha mümkün hale geldi.

Kısırlık Teşhisi

Yapılması kesinlikle gerekli olan tetkikler

Kadın

Ön görüşme; Jinekolojik muayene ve ultrasonografi: Kısırlık nedeni olabilecek hormonal yapıya ait ipuçları araştırılır (kilo, kıllanma, memelerden süt gelmesi, büyümüş tiroid bezi vs..), yumurtalıklar, üreme sistemi ve rahim ultrasonafi yardımı ile değerlendirilir. Üreme organlarına ait enfeksiyonlar, bu sistemin yapısal bozukluklarının bir kısmı, rahime ait miyom polip gibi urlar ve rahim için tabakasının (endometrium) özellikleri, kistler, yumurtalıkların yapısı teşhis edilebilir.

Yapılması kesinlikle gerekli olan tetkikler

Erkek

Sperm tetkiki: üç ila dört günlük Cinsel perhizden sonra mastürbasyon yoluyla verilen sperm, sayı, hareket özelliği ve yapısal durum bir çok yönden değerlendirilir. Sperm yıkama işlemi ile dölleme yeteneğinin arttırılması açısından sağlanan fayda araştırılır.

Muayene: Sperm tetkikinde tespit edilen soruna göre testislerin durumu değerlendirilir, varikosel, enfeksiyon gibi problemler araştırılır.

Erkekte hormon tetkikleri: LH, FSH, FREE, TESTOSTERON, TESTOSTERON, PRL, TSH.

Kısırlık Tedavisi

İnfertilite Tedavisi

Tedavi araştırma safhasında bulunan nedene bağlı olarak yumurtlamayı sağlamak için hormon uygulanmasından cerrahi müdahaleye veya Tüp Bebek gibi yardımcı üreme tekniklerine kadar değişebilir.

Erkek ve kadın üreme hücrelerinin doğal yollardan bir araya gelemediği durumlarda çok daha ileri tekniklere başvurmak gerekmektedir. Bu tekniklerin çoğunda kadının yumurtaları Ultrason kontrolünde bir iğne ile emilerek vücut dışına alınmaktadır. Bu amaçla çeşitli ilaçlarla aynı anda birçok yumurtanın gelişmesi sağlanmakta, uygun koşullarda 20′den fazla Yumurta Hücresi elde edilebilmektedir. Sperm elde edilmesi ise çoğu zaman çok daha kolaydır. Ancak menisinde sperm bulunmayan erkeklerde spermleri yumurtalık kanalından ya da doğrudan yumurtalıklardan elde etmek için cerrahi işlemlere gerek duyulmaktadır.