Kısırlık Tedavisi

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık Tedavisi

İnfertilite Tedavisi

Tedavi araştırma safhasında bulunan nedene bağlı olarak yumurtlamayı sağlamak için hormon uygulanmasından cerrahi müdahaleye ya da Tüp Bebek gibi yardımcı üreme tekniklerine kadar değişebilir.

Yumurtlama problemleri

Kısırlık nedenleri için doktora başvuran kadınların yaklaşık % 25’sinde yumurtlama problemi görülür. Kadın üreme fonksiyonları bazı hormon bezleri tarafından salgılanan hormonlarla kontrol edilir. Bu bezlerden beyin sapında bulunan iki tanesi LH ve FSH hormonları yumurtlamanın oluşmasında oldukça önemli rol oynarlar.

Bu bezlerdeki hormon salınımındaki bozukluklar yumurtlama problemlerine yol açarlar. Bu durumda yumurtlama çeşitli ilaçlarla (Pergonal Humegon, Klomifen, Metrodin) uyarılmalıdır. Yumurta gelişimi kandaki hormon seviyeleri ve Ultrasonla takip edilerek, yumurtlama için uygun zaman tayin edilebilir. Bazı durumlarda yumurtanın çatlaması çeşitli ilaçlarla (Pregnyl, Profazi) sağlanabilir. Döllenme için en uygun zaman böylece belirlendikten sonra çifte ilişki önerilebileceği gibi halk arasında aşılama diye anılan spermlerin yıkanması sonrası rahim içine yerleştirilmesinden ibaret olan inseminasyon da yapılabilir.

İnseminasvon tedavisi

İnseminasyon daha çok rahim ağzına ait problemlerin bulunduğu, sperm sayısı ve hareketliliğinde hafif bozuklukların bulunduğu ya da çifte ait hiçbir problemin bulunamadığı açıklanamayan Kısırlık durumlarında uygulanmaktadır.

İnseminasyon için erkekten alınan sperm sıvısı laboratuar koşullarında çeşitli yıkama işlemlerine tabi tutularak Sperm Hücreleri dışındaki tüm sıvılarından arındırılmakta, sperm hücreleri çok az bir sıvı içinde konsantre edilmekte böylece sayı hareketlilik oranı artırılmaktadır. Daha sonra bu sıvı ince bir kateter yardımı ile rahim ağzından geçirilerek doğrudan rahmin içine verilmektedir.

Bu tedavi rahim ağzından salgılanan mukusun spermin rahim içine geçişini engellediği durumlarda en iyi sonucu vermektedir. İnseminasyon ayrıca nedeni bulunamamış Kısırlık olgularında ve hafif Erkek Kısırlığı olgularında da çok daha düşük başarı oranları ile kullanılmaktadır. En yüksek Gebelik oranlarının ilk üç uygulamada olduğu altı uygulamadan sonra Gebelik şansının çok daha düşük olduğu gösterilmiştir. Uygun koşullarda yapılmış üç inseminasyon sonrası yardımcı üreme tekniklerine geçilmesi düşünülebilir. Özellikle nedeni bilinemeyen Kısırlık olgularında çiftlerin yaklaşık % 25’inde Tüp Bebek uygulanmasında spermden ya da yumurtadan kaynaklanan bir döllenme bozukluğu görülmektedir. İnseminasyon tedavisi ile Gebelik şansı altı uygulama sonucu yaklaşık olarak % 30 civarındadır.

Yumurtlama yokluğu ilaçlara yanıt vermediği bazı durumlarda yumurtalık yetmezliğine bağlı olabilir. Tedavisi olmayan bu durumda tek çözüm ülkemizde uygulanmasına izin verilmeyen Yumurta ya da Embriyo bağışıdır.

Yardımcı üreme teknikleri

Erkek ve kadın üreme hücrelerinin doğal yollardan bir araya gelemediği durumlarda çok daha ileri tekniklere başvurmak gerekmektedir. Bu tekniklerin çoğunda kadının yumurtaları Ultrason kontrolünde bir iğne ile emilerek vücut dışına alınmaktadır. Bu amaçla çeşitli ilaçlarla aynı anda birçok yumurtanın gelişmesi sağlanmakta, uygun koşullarda 20’den fazla Yumurta Hücresi elde edilebilmektedir. Sperm elde edilmesi ise çoğu zaman çok daha kolaydır. Ancak menisinde sperm bulunmayan erkeklerde spermleri yumurtalık kanalından ya da doğrudan yumurtalıklardan elde etmek için cerrahi işlemlere gerek duyulmaktadır.