Kısırlık Teşhisi

Kısırlık Teşhisi

Kısırlık Teşhisi Nasıl Koyulur ?

Kadının Değerlendirilmesi

Yapılması kesinlikle gerekli olan tetkikler

Ön görüşme, Jinekolojik muayene ve ultrasonografi: Kısırlık nedeni olabilecek hormonal yapıya ait ipuçları araştırılır (kıllanma, kilo, memelerden süt gelmesi, büyümüş tiroid bezi vs..), yumurtalıklar, üreme sistemi ve rahim ultrasonafi yardımı ile değerlendirilir. Üreme organlarına ait enfeksiyonlar, bu sistemin yapısal bozukluklarının bir kısmı, rahime ait miyom polip gibi urlar ve rahim için tabakasının (endometrium) özellikleri, kistler, yumurtalıkların yapısı teşhis edilebilir.

Kadında hormon tetkikleri: E2, FSH, LH, PRL, TSH, HSG (Rahim kanallarının filmi – Histero-salpingo-grafi): Rahim ağzından verilen ilaçlı maddenin rahim boşluğunu doldurup kanallardan geçerek karın boşluğuna dağılışı bir dizi röntgen filmi ile tespit edilir. HSG olarak isimlendirilen bu tetkik rahim kanallarının geçirgenliği hakkında bilgileri verir, rahim boşluğunun şekil bozuklukları ve yer kaplayan oluşumlarının tanınmasını sağlar. Kanalların her ikisinin de tıkalı olması Kesin Kısırlık Nedenidir ve Tüp Bebek yapılmasını gerektirir. Kanallardan bir tanesi Kapalı diğeri açık ise Gebe Kalma Şansı azalmakta, Kısırlık ihtimali oldukça artmaktadır. Bu gibi durumda Aşılama Tedavisi kadının evlilik yılına, yaşına, sperm analizine göre değerlendirilip, gerekirse Tüp Bebek yapılabilir.

Gerektiğinde yapılabilecek tetkikler:

Rahim boşluğunun değerlendirilmesi (Hidro-sonografi): Rahim ağzından verilen sıvının Ultrason kontrolü altında rahim boşluğunu doldurması izlenerek, rahim içinde yer kaplayan oluşumlar tesbit edilebilir. Bu yöntem ile polip, rahim içi dokunun gelişme durumu, miyom gibi oluşumlar tesbit edilmektedir.

Laparoskopi: umumi anestezi altında göbek altından bir (1) cm’lik bir kesi ile karın boşluğuna girilip optik bir sistem aracılığı ile karın içinin gözlenmesidir. Yumurtalık ve rahim kanallarının yapısal ilişkilerinin araştırılması, karın içindeki endometriozis odaklarının tespiti, ve gerektiğinde bazı cerrahi müdahalelerin açık ameliyata geçmeden yapılabilmesi için önerilebilir. Ancak gerekirse yapılmalıdır.

Histeroskopi: rahim içini ilgilendiren bir problemden şüphelenildiğinde uygulanır. Rahim kanalından rahim boşluğuna doğru ilerletilen bir optik sistem ile görüntü alınıp, cerrahi olarak problemin giderilmesini sağlamak üzere önerilen bir yöntemdir. Ancak gerekirse yapılmalıdır. Bu yöntemle, rahim içi direkt görülebilir, buradaki dokudan biyopsi, polip ya da miyom gibi oluşumlar alınabilir.

ERKEĞİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Sperm tetkiki: 3 ila 4 günlük cinsel perhizden sonra mastürbasyon yoluyla verilen sperm, sayı, hareket özelliği ve yapısal durum bir çok yönden değerlendirilir. Sperm yıkama işlemi ile dölleme yeteneğinin arttırılması açısından sağlanan fayda araştırılır.

Muayene: Sperm tetkikinde tespit edilen soruna göre testislerin durumu değerlendirilir, varikosel, enfeksiyon gibi problemler araştırılır.

Erkekte hormon tetkikleri: LH, FSH, FREE, TESTOSTERON, TESTOSTERON, PRL, TSH .