Kürtaj

Kürtaj

Kürtaj kelime anlamı ile kazımak anlamına gelir, kadın hastalıkları ve doğum’da kullanıldığı şekliyle ise rahim içinden doku almak anlamına gelmektedir. Sadece gebelik sonlandırmak için yapılmaz.

Özellikle kanama bozukluklarında ve monopoz sonrası kanamalarda teşhis amaçlı kürtaj yapılabilir (Probe Küretaj). Yine infertilite (kısırlık) araştırmalarında yumurtlama olup olmadığını anlamak amacıyla da kürtaj uygulanabilir.

Gebeliğin sonlandırılması amacıyla yapılan kürtaj ülkemizde kesin olarak 10. gebelik haftasına kadar kanuni olarak uygulanmaktadır.

Eğer bebek ölü ise, bebekte yaşamla bağdaşmayan kesin olarak ciddi bir anormallik (sakatlık) varsa ya da gebeliğin tıbben sakıncalı olması durumunda daha ileri gebelik haftalarında da mutlaka kürtaj yapılabilir.

Kürtaj Uygulaması:

Yasal tahliyeler hem lokal anestezi, hem de genel anestezi altında uygulanabilir. Genel anestezi altında kürtaj her ne kadar maliyeti kesin olarak biraz artırsa da, kesinlikle hem annenin psikolojisi açısından hem de işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından kesin olarak daha çok tercih edilir ve önerilir.

Hasta uyuduktan sonra pozisyon verilir ve ilk önce rahimin durumunu ve büyüklüğünü değerlendirmek için kesinlikle jinekolojik muayene yapılır. Rahimin özellikleri anlaşıldıktan sonra vajinal spekulum yerleştirilir. Spekulum ile rahim ağzı görünür hale gelir. Vajina ve serviks antiseptik solüsyonlar ile yıkanarak olası bir enfeksiyona karşı kesinlikle önlem alınır. Lokal anestezi uygulanacak ise bu aşamada yapılır ve serviksin her iki yanına ilaç enjekte edilir ve daha sonra serviks yani rahim ağzı tekdişilli olarak adlandırılan bir alet ile tutulur. Bu işlem mutlaka ağrı verebilir. tekdişilli çekilerek rahimin düz bir hale gelmesi sağlanır.

Buji olarak adlandırılan aletler yardımı ile rahim ağzı genişletilmeye başlanır (dilatasyon). Bunun için kesinlikle mümkün olan en ince buji kullanılır. Bujiler çaplarının milimetre cinsinden büyüklüğüne göre numaralandırılır (1, 2, 3, 4, 5. vb..)

Dilatasyon işlemi tamamlandıktan sonra plastik (karmen) kanüller rahim ağzından geçirilerek, rahim boşluğuna ulaşılır. Kanül yerleştirildikten sonra, ucu bu amaç için üretilmiş vakum yaratan son derece özel enjektöre bağlanır. Enjektörün düğmesi açılarak negatif basınç oluşması sağlanır ve enjektör ileri geri hareket ettirilerek rahim içi mutlaka temizlenir. Rahim içi tamamen temizlenene kadar kesinlikle işleme devam edilir. Eğer tıbbi bir sebep ve neden ile ve uzman hekimler kurulu kararı ile 10 haftadan büyük bir gebeliğin sonlandırılmasına karar verilmiş ise bu işlem çok daha büyük kanülleri vakum cihazlarına bağlayarak yapılır ve ardından keskin küretler ile parça kalıp kalmadığı kesin olarak kontrol edilir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum